PRAHA – DRESDEN

Drážďany – město, které má jinou atmosféru. Zkuste někdy zauvažovat, milí Pražáci, nad jednodenní cestou do Drážďan. Nemusíte letět letadlem ani cestovat automobilem, či využít služeb nějakého autobusového dopravce. Jeďte klasickým vlakem!

DRESDEN - ilustrační fotografie

Cesta
Cesta vlakem do Drážďan se může zdát poněkud složitější, ale zase zdání klame. Zvlášť pokud spojení hledáte přes internet. Na známém vyhledávači dopravních spojení totiž naleznete většinou vlaky s přídomkem EC. To by se na jednodenní mezinárodní cestu asi pěkně prodražilo. Je tu však varianta, kdy využijete rychlíkové spoje, spoje EC (na českém území) a kombinaci regionální železniční dopravy Deutsche Bahn.
Start vaší cesty může z Prahy začínat na pražském Hlavním nádraží nebo na nádraží Holešovice. Zde sednete na rychlík, který si to míří do Děčína. V Děčíně pak přesednete na regionální vlaky německých drah. Nejprve na vlak Děčín – Bad Schndau a odtud na vlak do Drážďan. V Praze si tak koupíte jízdenku do Děčína a v Děčíně pak v pokladně pro výdej mezinárodních jízdenek speciální jízdenku s názvem REGIONet LABE – ELBE, která o víkendu stojí 350 Kč, v pracovních dnech je za 400 Kč. A co je důležité! Jízdenka platí pro pět osob a můžete na ni cestovat po regionu Saska a severních Čech celý den. Pro názornost uvádíme i cenu z Prahy do Děčína, která při zakoupení skupinového jízdného (například pro 5 osob) a zpáteční cesty stojí na osobu necelých 190 Kč. Znamená to tedy, že za jednu osobu tam i zpět vychází jízdné ve výši cca 270 Kč (v partě pěti lidí).

Drážďany

Na co je dobré dát pozor!
Cestování se psem může být problematické. Sice za pejska na české dráze zaplatíte pouhých 30 Kč za celý den, ale pře hranice musí mít pejsek mezinárodní jízdenku a ta stojí 359 Kč z Děčína. Pejsek se tak stává dražším než samotná jízdenka pro pět osob! Přitom v Německu mají za psa skoro stejný tarif jako tady v ČR, bohužel však neexistuje zjednodušený přeshraniční tarif. Jak cestovat se psem v rámci tarifu REGIONet LABE – ELBE nedokázali odpovědět pracovníci Českých drah a po telefonu ani pracovnice Deutsche Bahn.

Město
Kdo čeká od Drážďan město plné památek, bude asi po příjezdu trochu zklamán. Závěr druhé světové války byl k městu nemilosrdný a období existence NDR neumožnilo velkou obnovu původních budov. Ve městě se tak nalézá ne mnoho obnovených objektů. Návštěvník má tak jedinečnou možnost uvědomit si, co znamená několika set roční historii města vymazat ze světa.
Procházka po Drážďanech začíná na nádraží Dresden Hbf., od kterého se vydáte přes Wiener Platz a ulicí Prager Str. směrem do centra. Pomalu se blížíte k náměstí Altmarkt. Po levé straně dojdete ulicí Wifsdruffer Str. k náměstí Postplatz a to je ideální výchozí místo pro vaši vycházku.
Průvodce a turistické informace naleznete v největším turistickém informačním centru v Drážďanech v budově Kulturpalast – u náměstí Altmarkt. Zde jsou k dispozici informace i v češtině, koupíte tady poštovní známky, suvenýry nebo vám zde půjčí elektronické audioprůvodce.

Drážďany jsou také ideálním místem pro nákupy. Při cestě z nádraží máte možnost potkat mnoho obchodů světových značek. Chcete-li ušetřit a jedete se do Drážďan jenom podívat a přitom toužíte po nějakém suvenýru s motivem města, nebo si chcete koupit něco na zub, můžete navštívit takzvaný Euroshop na Prager Str., kde mají vše za jedno Euro.
__
Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Přidej komentář jako první k "PRAHA – DRESDEN"

Zanechte komentář