Pravidla stopování

Bliží se léto a s ním i čas spojený především s cestováním. Mladí lidé (ale nejen oni) toužící po dobrodružství volí jako způsob dopravy autostop, který s sebou přináší dobrodružství, nejistotu, svobodu. Také je velmi levný, resp. je zadarmo. Pro ty, kteří se stopováním chtějí začít, přináším pár základních rad.

Velmi důležité je umět si vybrat správné místo na stopování. Je třeba stopovat tam, kde řidič může zastavit, také by stopujícího měl řidič vidět z dostatečné vzdálenosti, aby se stačil rozhodnout, že zastaví. Dobré je se vyhýbat složitým a nepřehledným místům, kde je pozornost řidiče upoutána na řízení, a zároveň by to nemělo být v úseku, kde řidič jede příliš rychle. Mohlo by mu být totiž líto brzdit. Nejlepší jsou místa za křižovatkou, u autobusové zastávky, za prudkou přehlednou zatáčkou, za benzínovou pumpou, za závorami atd.

Co se týče úspěšnosti stopování, nejlépe je na tom samotná holka, která jede dvanáctkrát rychleji než kluk. Dvě holky šestkrát. Voják třikrát. Holka a kluk dvakrát. Stejně tak tři holky. Dva kluci jedou třikrát pomaleji. Tři kluci neodjedou skoro vůbec. Z toho vyplývá, že je-li vás větší počet, rozdělte se a dejte si někde sraz.

Důležité je dbát také na zevnějšek. Dobré je mít slušné a čisté oblečení. Ideální je vizáž vyvolávající dojem studenta jedoucího na víkend domů. Výhodou je co nejmenší zavazadlo. Dříve bývala vojenská uniforma přednostní lístek na svezení, dnes se situace obrací, protože se nedá dobře rozeznat člověk v maskáčích od vojáka. Přesto lze konstatovat, že slušná uniforma je pro stopaře výhodou.

Často na silnicích budou i jiní stopaři a každý, kdo stopuje, by měl znát pevné nepsané zásady. Tou hlavní je, kdo přišel dříve, má lepší místo, které je zpravidla vepředu, a kdo předbíhá, je hulvát. Při setkání se stopaři vzájemně zdraví, také mohou mezi sebou prohodit pár slovo o tom, kam jedou či jak dlouho už stopují. No a pokud už jedete v autě a vidíte jiného stopaře, je slušné se za něj přimluvit.

Těch pravidel a doporučení pro stopování je spousta, zde jsem uvedl jenom ty nejzákladnější. Pokud se budete chtít dozvědět více, asi nejlépe je vše zpracováno na webu: http://dusan.pc-slany.cz/stop/. Najdete tam vše od základních pravidel až po stopování v noci a spaní na stopu. Pokud se tedy chystáte stopovat letos poprvé nebo třeba na delší vzdálenost, určitě tento web navštivte.

Zdroj: http://dusan.pc-slany.cz/stop/

Miloš Hrubý, regionální koordinátor – redaktor, Ústecký kraj

Přidej komentář jako první k "Pravidla stopování"

Zanechte komentář