Prestižní cena vévody z Edinburgu nabízí novou příležitost pro mladé lidi na SVČ Pohořelice

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (anglickým názvem The Duke of Edinburgh’s International Award, zkráceně DofE Award) je prestižní vzdělávací program, který umožňuje mladým lidem rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat volný čas.

DofE Award založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, vévoda z Edinburghu. Hlavní myšlenkou programu je umožnit mladým lidem smysluplné využívání volného času a všestranný rozvoj dovedností, důležitých mimo jiné pro jejich uplatnění na pracovním trhu. Neméně důležitým prvkem je i získání nových přátelství, rozvoj fyzické kondice, sebedůvěry, samostatnost, zodpovědnost vůči sobě i druhým a mezilidské vztahy.
Jak to funguje?Program je určen pro mladé lidi ve věku 14 – 25let. Aby si každý účastník programu DofE Award mohl stanovit cíle odpovídající jeho věku, možnostem a preferencím, má program tři úrovně s odlišnou obtížností – bronzovou, stříbrnou a zlatou. Je možné začít nejlehčí, tedy bronzovou úrovní, nebo se pustit rovnou do úrovně stříbrné či zlaté. Účastníci programu si vybírají aktivity a stanovují cíle celkem ve čtyřech základních oblastech rozvoje:

Dovednost

Tato sekce má podpořit rozvoj osobních zájmů a praktických a sociálních dovedností. Mladý člověk má příležitost rozvíjet určité své schopnosti nebo se věnovat svému oblíbenému koníčku.

Sportovní aktivita

V této sekci účastník programu zlepší svůj sportovní výkon, fyzickou kondici, pozná radost z pohybu a naučí se dbát na zásady zdravého životního stylu. V této sekci si může zvolit libovolnou sportovní, taneční nebo fitness činnost – jednoduše něco, co vyžaduje dlouhodobou fyzickou aktivitu a co ho bude zároveň bavit.

Dobrovolnictví

Účastníci programu se při něm seznámí s lidmi, které by jinak nejspíš nepotkali, a naučí se empatii, toleranci a trpělivosti. Naučí se také zodpovědnosti a zažijí, jaké to je být užitečný.

Dobrodružná expedice

Dobrodružná expedice je výzvou k překonání obav z neznámého a příležitostí vyrazit s partou na několik dní objevovat zajímavá místa v České republice i zahraničí. Tato sekce může být tím nejsilnějším zážitkem. Expedici přitom účastníci nemusí absolvovat jen na svých nohou – můžete jet na kole, na kánoích, na kajaku, plachetnicí nebo třeba na koni. Skupinka 4-7 účastníků programu se společně rozhodnou, kam chtějí jet a co chtějí zažít. Po absolvování všech sekcí v požadované délce proběhne slavnostní předávání certifikátů, které se koná minimálně dvakrát ročně, a to vždy na půdě některé významné instituce, nejčastěji na britském velvyslanectví. Certifikáty úspěšným absolventům předávají patroni programu a další významné osobnosti, mezi nimiž nechybí britský princ Edward, princezna Anna, britská velvyslankyně či české osobnosti jako například moderátor Marek Eben, rybář Jakub Vágner, divadelník Petr Forman, horolezkyně Klára Poláčková či cestovatel Dan Přibáň. Díky celosvětové prestiži a podpoře britskou královskou rodinou je absolvování tohoto programu oceňováno vzdělávacími institucemi i zaměstnavateli v České republice i zahraničí.

Dušan Hauser, SVČ Pohořelice

Přidej komentář jako první k "Prestižní cena vévody z Edinburgu nabízí novou příležitost pro mladé lidi na SVČ Pohořelice"

Zanechte komentář