Přinášíme několik základních rad a informací, jak vybrat ten správný tábor…

tree-forest-outdoor-rock-wilderness-walking-1208374-pxhere.com (4)

Pomalu se blíží prázdniny a s nimi i doba letních táborů. Letní prázdniny jsou za dveřmi, je proto nejvyšší čas myslet na to, jak je prožijeme. Dva měsíce prázdnin jsou pro školáky vítaným odpočinkem, pro některé rodiče však znamenají starosti. V hlavě se jim honí otázky: Mám poslat dceru/syna na tábor? A kam? Bude se mu tam líbit? Zvládnou toho našeho „miláčka“ vedoucí? Každé dítě touží po dobrodružství, po kamarádech, po navazování přátelství a „lásek“. Ideálním řešením je poslat dítě na tábor. Je však nutné zvolit takový typ dětské rekreace, které bude odpovídat zájmům a věkovým zvláštnostem každého dítěte.

To, kdy dítě poslat a na jaký typ letního tábora, může mít několik aspektů. Jsou tábory pro úplné prcky, tábory pro školáky, turistické tábory, kde děti nachodí několik kilometrů denně, ale také vodácké nebo se zaměřením na péči o zvířata či např. počítačové tábory, ale našli byste i mnoho jiných.

V první řadě by dítě mělo být na tábor zralé. To, jestli je Vaše dítko pro tábor zralé, Vám napoví jeho běžné chování. Pokud dítě nezvládá přechod na kroužek, kam již dochází několik měsíců a stále se objevují slzičky, pláče, že má jít do družiny nebo chce být na tréninku pouze pokud tam budete s ním, nejspíš ještě nenastala doba, kdy se od Vás vědomě odpoutá na několik dnů či týdnů. Můžete si s Vaší ratolestí o táboře popovídat, vytáhnout z krabice fotky z Vašich letních táborů a pěkně nahlas se zasmát tomu, jaké nemožné tepláky jste to nosili. Můžete synka nebo dcerku motivovat novými kamarády a spoustou zážitků, ale rozhodně nerozhodujte za ně a proti jejich vůli. Může se stát, že je dítko lenošivé a nejraději tráví svůj volný čas u televize nebo na počítači a rozhodně mu nebude vadit, že je doma samo a nemá nové kamarády ani zážitky. A odjet na tábor ho nepřesvědčíte. Ale také můžete dítě na tábor poslat proti jeho vůli a ono tam bude tak vyvádět, že si pro něj po třech dnech pojedete a nebo v lepším případě se vrátí v řádném termínu, ale hned na schodech z autobusu Vám řekne, „že už v životě nikam nepojede“.
Vesměs ale platí, že dítě si pobyt na táboře ohromně užívá a rádo se tam po roce vrací. Dalším aspektem je zdraví dítěte. Mnohdy je nutná zvýšená péče o dítě a nelze ho na běžný typ tábora zařadit. Pro tyto děti existují tábory zřizované většinou zdravotními pojišťovnami, často k moři a se speciální léčebnou kůrou.
Mnoho táborů dnes již počítá i se stravování pro děti s bezlepkovou dietou, ale je nutné se předem domluvit s hlavním vedoucím tábora popř. přesně definovat co je nutné u dítěte dodržovat a sledovat. Dalším hlediskem jsou finance. Letní tábory bývají od několika set korun až po desítky tisíc podle zaměření. Na příměstské tábory, kde jsou děti pouze přes den a většinou bez stravy se přispívá většinou do sto korun na den. Mnoho zaměstnavatelů přispívá svým zaměstnancům na pobyt dítěte na letním táboře různě vysokou částku, proto se včas poptejte. Není příliš vhodné, aby rodiče dětem na tábor telefonovali nebo za nimi jezdili. Děti totiž i když se jim na táboře líbí, tak přítomností rodičů často zjihnou a následně pláčou, že chtějí domů, že se jim moc stýská a že chtějí být úplně nejvíc ze všeho s Vámi. Proto nechte svým dětem prostor pro úplnou „samostatnost“ bez rodičů a i Vy využijte tento čas pro relaxaci bez věčného štěbetání dětí a pro načerpání nových sil na řešení životně důležitých nejen dětských strastí, ale i radování se z úplných maličkostí.

Komunikace s rodiči během tábora

Jedete poprvé na tábor a máte obavy, jak vše proběhne a co se na táboře bude po celý den dít? Nezoufejte! Každý si může zavolat a zeptat se na spoustu informací o konkrétním táboře. Chcete poslat svoje dítě na tábor? O co je dobré se zajímat před táborem, co je třeba vyřídit? Jak se chovat, když je dítě na táboře a jak po jeho návratu? Zde pro vás máme několik základních rad, které vám pomohou k tomu, aby tábor byl pro vaše dítě příjemnou a nezapomenutelnou částí prázdnin.
Před rozhodnutím, zda dítě poslat na tábor, či ne, by si rodiče měli položit několik otázek. K té první patří především proč dítě jede na tábor a zda chce samo jet. Další položená otázka by se měla týkat toho, zda dítě bude mít na táboře vrstevníky a děti obdobných zájmů. Pokud jede dítě na tábor poprvé, doporučujeme vám vyprávět dítěti vlastní zážitky, pochopitelně ty příjemné (pokud nemáte vlastní zkušenosti, tak jistě mezi blízkými najdete někoho, kdo tyto zkušenosti má).
Pro dítě je také důležité, aby o táboře, na který jede, mělo co nejvíce informací. Ty jsou důležité z toho důvodu, aby cesta na tábor pro něho nebyla cestou do neznáma. Uvědomte si, že pro dítě by měl být tábor součástí prázdninového programu. Nesmí mít pocit, že je na tábor dáno „za trest“ nebo z důvodu, že rodiče například odjíždějí do zahraničí a dítě nechají v ČR. 

Rady pro výběr tábora:

- Nejdůležitější je zaměření tábora. Vyberte takový, jaký bude vyhovovat vaší povaze.
- Zvolte ubytování, které odpovídá představám vašim i rodičů – ve stanech, v chatkách, či budovách.
- Promyslete si, jak dlouho, ten který tábor trvá.
- Zajímejte se o přesný program tábora.
- Chtějte vědět, jak se budou děti na táboře stravovat.
- Zjistěte si, jaké mají vedoucí zkušenosti s vedením tábora a podobných dětských akcí.
- U každého tábora nad 20 dětí musí být absolvent zdravotnického kurzu.
- Zeptejte se, co zahrnuje cena. Je dobré znát storno podmínky.


Ptejte se na vše, co vás zajímá. Jde přece o vaše dítě a váš tábor

Mgr. Jan Rozehnal, ICM Pohořelice