Probudit v sobě spisovatelské vlohy

image2

Hned první únorový den jsme si do těšínského ICM pozvali skrze bohemisty a polonisty místních středních škol nadané potenciální žurnalisty, poety a spisovatele.

Ať už se zajímali o jakýkoli druh tvorby, získali celou řadu zajímavých podnětů. Pomocí jednoduchých cvičení si vyzkoušeli, jaké to je pracovat po tlakem, získali ukázku, jak by text skutečně vypadat neměl, a dostali příležitost napsat vlastní reportáž. Poznali základní principy psané tvorby, podle nichž následně pracovali samostatně. Své postupy také vzájemně diskutovali, později se dostali k textové kritice. Jako první cvičení se nadějným spisovatelům podařilo poskládat věty z hromádky různých slov, které si následně předčítali nahlas.

Pokud si říkáte, proč je místy ve článku kurzíva, odpověď je prostá – ač to zní jako klasická reportáž, nejsou to slova žádného ostříleného přispěvatele do Remixu, ale právě slova našich účastníků!

Setkání řídil Petr Kantor, absolvent JAMU v Brně a ředitel soutěže Školní časopis roku. Ten mimo jiné položil studentům i otázku, na kterou hledaly odpověď kapacity minulých let – Milan Kundera a Václav Havel. Je lepší privilegium ničím neomezené (porežimové) tvorby, nebo limity, které z nás mnohdy naopak vytáhnou neočekávané?

image1

Píšu, tedy jsem

 

„Myslím, že nejvíce moji pozornost ze všeho upoutalo téma limit,“ odpovídá nám na otázku jedna z účastnic. „Aby člověk dosáhl, čeho chce, musí na sobě přece nějak pracovat. Poučit se ze svých chyb a tak dále.“

„Už od malička jsem se chtěl věnovat psaní a tento kurz mě rozhodně utvrdil v mém snu,“ odpovídá další z účastníků na otázku, proč se vlastně rozhodl pro workshop tvůrčího psaní.

„Psaní mě baví a ráda se v něm zdokonaluji. Tipy pana Kantora mi
v tom pomohly,“ komentuje workshop Helena Bílková. „Tyto rady určitě využiji například při psaní vlastní slohové práce, celkově se mé texty stanou srozumitelnější,“ dodává přesvědčeně.

 

Na závěr se všichni přítomní shodli, že by další podobnou příležitost určitě v brzké době uvítali.

Za ICM pak na závěr chceme poděkovat všem účastníkům a zejména Patrikovi Czepiecovi, Heleně Bílkové a Kateřině Gančarčíkové, z jejichž reportáží jste si mohli přečíst pár slov a těšíme se na budoucí spolupráci. Přání o podobné příležitosti v brzké době se rozhodně pokusíme splnit!

 

Katarzyna Gattnar

ICM Český Těšín