Proč chodíme do školy?

desk-table-person-people-play-cute-1343130-pxhere.com

Proč chodíme do školy?

Abychom byli vzdělaní a mohli naši společnost posouvat dále?

Nebo snad proto, že si to Marie Terezie vymyslela? Nebo snad proto, že se rodiče chtějí zbavit přes týden svých dětí? Také je možné, že stát nechce, aby se dnešní mládež moc zdržovala venku, a tak narušovala idylku měst. Nebo snad je to nějaká forma trestu? Nebo  je to dědičná povinnost? Jako měli rolníci za cara v Rusku?
Já si myslím, že škola je důležitá. Ale co na to ostatní?

Když se nad tím tak zamyslíme, děti do 18 let nemají žádné právo se rozhodnout, za děti rozhodují rodiče. Myslím, že spousta žáků by chtěla, aby školní docházka byla volitelná, jako jsou volitelné např. volnočasové aktivity. Známe příklady lidí, kteří se již vzdělávají doma a do školy chodí jen na přezkoušení.

Nebáli by se pak učitelé, že by neměli koho učit? Nebo by se mohl bát stát, že děti, které by se rozvíjely volitelně jen v tom, co jim jde a co je baví místo všeobecných věcí, by v konečném důsledku nebyly moc úspěšné?

A co když by vzdělání nebylo povinné, chodily by děti vůbec do školy?

Je vůbec ještě udržitelný aktuální způsob vzdělávání, když je většina osnov zastaralých?

Myslím si, že asi ne, ale na druhé straně-  kde bychom byli bez vzdělání?

 

P.S. Stejně za  nejvíce pravděpodobné považuji to,  že rodiče přes týden potřebují mít klid a čas na práci a svůj život a povinnou školu pro své děti proto nedovolí zrušit.

 

Pro ICM Uherské Hradiště František Fryšták

Obrázek: www.pxhere.com