Proč je lepší býti věřícím než maturantem…

Tohoto září nastoupila jsem na poslední výspu střední školy… do maturitního ročníku.
Pravda, již minulé jaro bylo poznamenáno soubornými zkouškami. A učením na ně.

Začalo to pitím zeleného čaje a hodně spánku před půlnocí. Pak jsem zjistila, že když se vrátím v devět z čajovny, mám už jen hodinu. Hodinu ve které se musím osprchovat, odlíčit, najíst, zabalit na další školní den a pak…no, pak už je nutno jít spát, aby měl člověk ty potřebné hodiny před časem půlnočním.
Tato varianta byla jako zcela neúčinná smetena ze stolu.

Další pokus měl název „Ve zdravém těle, zdravý duch“ který se dobře učí. Bohužel ztroskotala na tom, že díky několika kilometrovým trasám a pozdním lekcím tanců již nebylo možné chodit spát před půlnocí a navyklý organismus začal usínat kdykoli to bylo jen možné.
Nehledě na to, že znám jen málo lidí, kteří uřícení přiběhnou domů a sednou k učebnicím.

Jaro se mezitím nebezpečně přiblížilo. Už se nedalo vymlouvat na dlouhé zimní večery, tedy, ne že by něco takového existovalo, kdy na člověka padají deprese a tak nemá do učení chuť. Ale k mému velkému štěstí přišla zpráva o jarní únavě. Nebylo co řešit, vždyť má neschopnost naučit se na zkoušku byla vědecky potvrzená! Navíc jsem za ten rok udělala tolik restů, jen abych se nemusela učit, jako ještě nikdy.
A pak tu byl najednou květen a já měla týden. Po roce jsem přišla na to, co opravdu funguje. Kafe, stres, čokoláda, brambůrky, hroznový cukr, málo spánku a vidina opakování ročníku. Nakonec jsem udělala a odnesla si do svého maturitního roku několik dobrých rad.

  • Stres je sice na učení fajn, ale pokud jdete na zkoušku s tím, že jste viděli jen polovinu otázek, nebude vám dobře.
  • Přemíra čokolády dělá přemíru špeků.
  • Už tři měsíce jsem neměla chuť na kafe.
  • Vzhledem k tomu, že budeme maturovat ze státní maturity, která je zvrzaná kde se dá, zapomeňte na všechno, co jste tady četli a modlete se.

A jsme u nadpisu. Nikdo neví, jak bude maturita vypadat. Nikdo neví, z čeho budete maturovat. Na vysokou školu vám maturita stejně nijak nepomůže. A přesto do projektu státních maturit dál proudí miliony.

Takže čas, který byste věnovali učení a přípravám na zkoušku dospělosti věnujte raději pečlivému studiu různých světových náboženství a podmínkám pro život za hranicemi naší zemičky. Přese všechno přeji maturantům pevné nervy a hodně štěstí!

Autor: Celebrían

Jan Lyko, regionální redaktor, ICM Hradec Králové

Přidej komentář jako první k "Proč je lepší býti věřícím než maturantem…"

Zanechte komentář