Proč Korejci stříhají maso nůžkami?

1

Lidé, kteří mě znají, ví, že si vždy dělám věci po svém.  V pubertě jsem propadla korejskému popu a postavila jsem si hlavu, že se naučím korejsky. A poněvadž mě to ani po pár letech nepřešlo, umanula jsem si, že pojedu do Jižní Koreje. A ti, kteří mě znají, ví, že jsem jela. Díky několika shodám náhod a meziuniverzitním dohodám jsem strávila měsíc na jihu Jižní Koreje, kde jsem pečlivě studovala korejskou kulturu a jazyk. A ačkoliv jsem se o Korejce zajímala už asi 8 let, stejně mě překvapilo, jak moc jsou před námi napřed.

 

Aby se z Korejské republiky stala země, která diktuje směr v mobilním, automobilovém i oděvním průmyslu, bylo zapotřebí pověstné asijské pracovitosti a Korejcům vlastní efektivity. Uvidíte to všude – ve večerkách, kde si můžete vybrat z desítek instantních polévek a rovnou si je zde i uvařit a sníst; v autobusech, které stojí na zastávce maximálně dvě vteřiny a také v restauracích, kde máte místo nože nůžky. Základním korejským příborem jsou kovové hůlky a lžíce. Žádná vidlička, žádný nůž. Tečka. Chcete si nakrájet maso? Použijte nůžky. Jsou vaše nudle moc dlouhé? Použijte nůžky. Nejen, že je to snazší, ale i rychlejší než nějaké pižlání nožem.

2(1)

Lidé v korejských městech taky nenosí klíče od bytu. Jižní Korea si sice stabilně udržuje nízkou míru kriminality, ale není to tak, že by místo dveří měli korálky. Místo klíčů otevírají pomocí číselného kódu či rovnou otiskem prstu. U vybavení domácností ještě zůstaneme.  Pro Korejský poloostrov platí zhruba stejné podnebí jako u nás, pouze zimy jsou o něco chladnější (vždyť 70 % jejich povrchu tvoří hory) a léto o něco tropičtější. Kvůli tomu si oblíbíte všudypřítomnou klimatizaci, ale i speciální podlahové vytápění zvané ondol. Možná si ještě z hodin fyziky pamatujete, že teplo stoupá nahoru, proto je topení v podlaze mnohem efektivnější než topení u stěny.  Pokud si ale myslíte, že se jedná o novinku, jste na omylu. Korejci začali podlahové vytápění využívat již 1 000 let př. n. l. Od té doby v zimě sedí, jí, odpočívají a spí přímo na podlaze. Vždyť je tam největší teplo! Pokračujeme do typické korejské koupelny.

 

Města nejsou nafukovací, lidí je hodně, proto i byty jsou o dost menší a šetří se prostorem, kde se dá. V koupelně najdete umyvadlo, záchod a sprchovou hlavici. Ti šťastnější možná i malý sprchový kout, klasicky však sprcha bývá umístěna nad umyvadlem a vy se tak sprchujete ve stoje uprostřed koupelny. Voda je odváděna odtokem umístěným v podlaze.  Po koupeli budete mít sice (téměř) všude mokro, ale zase nemusíte tak pracně drhnout a umývat koupelnu. Prostě a jednoduše ji celou osprchujete.

3

Prakticky na to jde i samotný korejský jazyk. Pomineme teď, že pro něj používají nejjednodušší písmo na světě, a zaměříme se na samotnou gramatiku. Korejština je jazyk orientovaný na kontext, proto se u sloves nerozlišují osoby. Pokud tedy řeknete자요 [čajo], může to znamenat, že spím, spíš, spí, spíte, spíme nejen v oznamovacím, ale i v tázacím způsobu.  A to se vyplatí!

 

V Jižní Koreji si tedy každý praktický člověk přijde na své. Možná vám na první pohled bude připadat zvláštní, ale do dvou týdnů si ji zamilujete. A ti, kteří mě znají, ví, že Korea pro mě rozhodně není „jednou a dost“… Pokud jsem ve vás vzbudila zájem o tento kouzelný jazyk či kulturu, můžete se přihlásit na můj kurz korejštiny pro začátečníky či individuální lekce (možno i přes Skype). Ve spolupráci s ICM Ostrava proběhnou také přednášky o Jižní Koreji, workshopy kaligrafie a rychlokurz korejštiny.

 

Pro ICM Ostrava, Bc. Marcela Šimonidesová

FB:     Korejština Hancha

email:     korejstinahancha@gmail.com