Program Erasmus v Estonsku

Pavel, student Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, se v letním semestru roku 2008 zúčastnil programu Erasmus v Estonsku na Tallinské univerzitě (Tallinna Ulikool) v délce 4 měsíců.

Jak si se o programu dozvěděl?

Informace jsem získal na Oddělení zahraničních věcí Univerzity J. E. Purkyně, z internetových stránek UJEP a z osobních zkušeností studentů, kteří programem již prošli.

Bylo nutné projít nějakou jazykovou přípravou?

Nebylo to potřeba, jelikož výuka probíhala v angličtině, kterou zvládám myslím si celkem dobře.

Jak to bylo s dopravou do Estonska?

Já letěl letadlem s nízkorozpočtovou leteckou společností a zpáteční letenka mě stála zhruba 150 Eur. Je možnost dopravit se tam autobusem, ale je to celkem náročné a cenově oproti letence ne úplně výhodné.

Kde si byl ubytován?

Bydlel jsem na koleji, ubytování bylo předem dohodnuto s koordinátorem hostitelské univerzity. Ubytování na koleji je nejvýhodnější a to jak cenově, tak svou skvělou polohou v centru města a asi 5 minut pěšky od univerzity.

Kolik tě ubytování stálo?

Cena za ubytování byla asi 70 Eur, k tomu jsme museli doplácet ještě asi 15 Eur za vodu a elektřinu.

Jak to bylo se stravováním?

V budově univerzity se nachází hned několik stravovacích zařízení a jeden oběd vyšel na zhruba 50 EEK (1 EEK = 1,7 Kč), takže ceny jsou podobné jako u nás. Vzhledem ke grantu 290 EUR na měsíc však bylo denní používání menzy nevýhodné.

Měl si k dispozici internet?

Ano, téměř všude je wifi, a to zdarma. V univerzitní knihovně je pak počítač i s připojením.

Jaké byly celkové náklady na pobyt?

U mě se pohybovali celkové náklady na pobyt okolo 400 EUR na měsíc. Grant, který jsem dostával, byl 290 EUR, zbytek jsem hradil z vlastních úspor, pomohli mi i rodiče. Možnost brigády jsem osobně nevyzkoušel, ale někteří zahraniční studenti brigádu měli.

Jak bys hodnotil pobyt v Estonsku celkově?

Celkově bych hodnotil výjezd jako perfektní, poznal jsem spoustu skvělých lidí z různých koutů světa, získal nové zkušenosti a v neposlední řadě si to pěkně užil.

Miloš Hrubý

Regionální koordinátor – redaktor

Ústecký kraj

Zdroj některých dat: www. ujep.cz

Přidej komentář jako první k "Program Erasmus v Estonsku"

Zanechte komentář