Prohlídka Olomouce trochu jinak

03 Zastávka v parku

Projekt Pragulic umožňuje široké veřejnosti poznat města z trochu jiné perspektivy – po městech, kterými jsou v prvé řadě Praha, ale nově také Olomouc nebo České Budějovice, provádí zájemce průvodci z řad bezdomovců. Na prohlídkách tedy kromě zážitku z prohlídky města získáte i spoustu netradičních postřehů a příběhů ze života průvodců a jedním z cílů tohoto projektu je také zbořit zažité stereotypy o bezdomovcích.

Já se takové prohlídky účastnil se svou třídou v rámci hodiny občanské nauky. Na poloviny si nás rozdělili dva olomoučtí průvodci, kteří si říkají Sandy a Jelen, moji skupinu si vzal na starost starší z průvodců – Jelen.

01 Jelen   Jelen

Než jsme vyrazili na procházku Olomoucí, tak se s námi Jelen podělil o příběh, jak se vlastně dostal na ulici – pracoval mimo domov a jednou, když se vrátil domů, tak zjistil, že mu jeho žena prodala byt a i s penězi a dětmi odešla pryč. Poté nás čekala prohlídka města, na které jsme s různými zastávkami procházeli částí Olomouce, a pokaždé se nám od Jelena dostalo pohledu bezdomovce na tato místa.

02 Plánování prohlídkyPlánování prohlídky

První zastávka byla v parku, kde bezdomovci přespávají v keřích nebo pod širým nebem, pokud to počasí dovolí a s tím souvisela i Jelenova zmínka o azylových domech a službách, které charity a další dobročinné organizace zdarma poskytují lidem bez domova. Když člověk chce, může využít přespání, jídla, ubytování, praní a dalších služeb. Poté jsme se dostali k sídlišti Lazce, kde se vyskytuje asi největší množství bezdomovců v Olomouci, kteří se zde pak snaží získat jídlo z kontejnerů, i když to především např. v létě není úplně bezpečné (kvůli teplému počasí a rychlému kažení). Naštěstí i zde žijí lidé, kteří dělají dobré skutky a nechávají pro bezdomovce vhodné jídlo v taškách poblíž kontejnerů, kde si ho jistě někdo, kdo to potřebuje, brzy vezme.

03 Zastávka v parku Zastávka v parku

Při dalších zastávkách jsme se v průběhu cesty dozvěděli i další tipy, co je důležité, když člověk skončí na ulici. Je důležité najít si nějaký koníček nebo třeba začít sportovat. Jelen osobně se věnuje divadlu, zpěvu a slam poetry. Se svou uměleckou tvorbou cestuje se soubory po celé republice a dokonce stál i na pódiu milánské La Scaly. K vyprávění o jeho uměleckých zájmech dodal, že kdyby se nedostal na ulici, tak by se možná ani k takovým příležitostem nedostal a neměl možnost rozvíjet svůj talent, takže nelituje toho, co se stalo a zpětně by své ženě spíš poděkoval.

Celou prohlídku jsme zakončili poblíž Katedrály sv. Václava v Olomouci, kde nám Jelen dokázal svůj talent a na rozloučenou nám zazpíval neapolskou píseň O Sole Mio.

 

Autor: Jakub Hlava

Fotografie: http://olomouc-pragulic.cz/ ; www.facebook.com/pragulicolomouc/

Anna Müllerová, regionální redaktor, ICM Prostějov