První titul SOLLERS míří mimo Prahu

Zručnost se dá ocenit všelijak a hlavní město Praha si přeje mít nejen zručné Pražany.

V rámci soutěží SOLLERTIA se uskutečnila soutěž mezi žáky v oboru vzdělání Strojní mechanik, respektive Zámečník z celé České republiky. Zatímco soutěž SOLLERTIA byla prozatím pražskou výsadou od poloviny třetího týdne v březnu 2012 už má daleko větší rozměr. V Praze totiž probíhalo celonárodní kolo soutěže KOVO Junior, ke které se navíc přidala soutěž SOLLERTIA se svým vyzyvatelem, tedy člověkem, který soutěží proti žákům jako fachman s mnohaletou praxí v oboru.

Nový SOLLERS je z Děčína

Celostátní kolo soutěže hostila Střední škola elektrotechniky a strojírenství v Praze 10, kam se soutěžící nominovali nejprve ze školních kol přes regionální kola a teprve poté se soutěžící dostali do celostátního kola. Soutěž KOVO Junior je zařazena do programu České ručičky, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a další partneři.

Soutěžní úkoly byly rozděleny do dvou dnů první den bylo hlavním úkolem soutěžících vyrobit přesný nástroj – kalibr s přídavnou deskou, který měl velmi přesné rozměry. Druhý den byl ve znamení měření různých strojírenských veličin pomocí přesných měřících nástrojů.

Vyzyvatel ze soutěže SOLLERTIA Petr Nohava

Proti sobě soutěžilo 24 žáků a proti nim navíc stál v rámci soutěže SOLLERTIA ještě vyzyvatel. „Musím říci, že výrobky všech soutěžících jsou velmi pěkné a zdařilé,“ uvedl ředitel soutěže Ing. Lumír Kymr ze Střední školy elektrotechniky a strojírenství. „Byl to docela těžký úkol, který vyžadoval přesnou a precizní práci. Jsem rád, že máme tolik zručných žáků – budoucích absolventů, kteří dokázali, že mají úroveň a že jsou připraveni jít do praxe s dobrými výsledky,“ dodal ředitel Kymr při slavnostním vyhlášení výsledků obou soutěží.

Překvapivým a těsným výsledkem byl výkon soutěžícího Petra Drahoráda ze Střední školy lodní dopravy a technických řemesel z Děčína, ten totiž dokázal předstihnout vyzyvatele – odborníka z praxe v soutěži SOLLERTIA o několik málo bodů. Petr Drahorád se také stal celkovým vítězem celostátního kola KOVO Junior. Za Soutěž SOLLERTIA si tak vítěz odnáší originální stříbrnou medaili s titulem SOLLERS, od Cechu KOVO ČR získal vítěz finanční prémii a od partnera soutěže pana Josefa Fábery také užitečné nářadí do dílny.

Průběh soutěže můžete vidět na fotografiích TADY.

Pavel Dvořák, regionální redaktor, kraj Praha

 

Přidej komentář jako první k "První titul SOLLERS míří mimo Prahu"

Zanechte komentář