Putování za uměním

FOTO 01 -designblok_Holešovice_Praha

Umění je rozhodně jedna z “věcí“ která nás obklopuje v každodenním životě, ať už se jedná o přírodu, architekturu nebo jiná díla člověka. Pod slovem umění toho lze spatřovat opravdu mnoho a každý by ho i jinak specifikoval nebo dokonce řekl, že umění nelze jen tak vysvětlit. Ve mně umění asociuje především výstavy, kterých je dnes a denně mnoho. Někteří z Vás si možná představí jen nudné, strohé a opakující se expozice v muzeích. Proč však nevyzkoušet taky něco trochu jiného?

Jedna z výstav, kterou jsem v minulém roce navštívila, se odehrávala v Domě umění města Brna pod názvem Steklík. Jednalo se o retrospektivní výstavu kreslíře Jana Steklíka, který se podílel na utváření naší výtvarné kultury v druhé polovině 20. století. Před samotnou prohlídkou bylo možné zúčastnit se přednášky, která se snažila nabídnout velmi poutavým způsobem autentické informace ze Steklíkova života, respektive období spojeného s vystavovanými díly.

Další z mých kulturních zastávek byla na výstavišti v Praze-Holešovicích. Tentokrát se jednalo o Designblok, tedy mezinárodní přehlídku designu v Praze. Během tohoto festivalu měli možnost představit svá díla vystavovatelé nezávislé scény, firmy, designéři, návrháři a mnoho dalších. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program – přehlídky, diskuze, přednášky, program pro děti a další. Signifikantní byla pro tento ročník velká hlava T. G. Masaryka, tedy instalace od Maxima Velčovského, která reagovala na 100. výročí založení Československa.

Třetí kulturní akcí, kterou jsem vloni navštívila, byl festival Prototyp Brno, tedy přehlídka vědy, technologií a makerů. V rotundě brněnského výstaviště tak bylo možné navštívit performance OUTVISIBLE šestnácti návrhářů vlastní tvorby, kteří se zaměřili na tzv. fast fashion, dále nechat si složit a vytisknout básničku díky systému NerudAI od Martina Kolaříka nebo třeba vidět Plant Wide Web, tedy výsledek výzkumu vztahů mezi přírodou a technologiemi.

FOTO 02-NerudAIVygenerovaná báseň o štěstí

 

Jak vidíte, podoby výstav mohou být opravdu různé, není tedy potřeba se obávat a vyrazit za uměním, které třeba v rámci stálých expozic neuvidíte!

Autor: Ivana Kocourková, ICM Prostějov