Rád odjíždím, ale raději se vracím.

pexels-photo-346885

Jako malý kluk jsem bohužel neměl moc šancí cestovat a ani jako dospělý nejsem nastavený  tak, abych šetřil peníze na cestování. Vidět památky a hlavní města mě stejně příliš nenaplňuje a vždycky se radši bavím s lidmi, které potkám v jiných zemích. V tomhle mi dost pomohl program Erasmus+, díky kterému jsem mohl vycestovat, něco se naučit, poznat nové lidi a ještě jsem si to mohl dovolit. Je to vlastně dost win-win situace. Pro mě rozhodně. Jedna základní věc se u mě díky cestování a poznávání nových lidí změnila, a to dost zásadně, můj pohled na naši kulturu a Českou republiku jako takovou. Upřímně jsem nesnášel naší „pivní“ kulturu a byla mi v podstatě dost odporná, ale asi stárnu a hledám něco, co mi je blízké, anebo něco, co prostě znám a můžu tam mít kotvu v životě. Nechápejte to špatně. Alkoholismus mládeže a hlavně dětí je u nás stále problém a stále je velmi opomíjen. Nechci se stydět za to, že máme pivo. Naopak. Máme skvělé pivo a jsem na to hrdý! Takových věcí a hlavně mnohem zásadnějších je mnohem víc. Věci, které bereme jako naprosto samozřejmost a ve světě a dokonce třeba ani v Evropě to samozřejmost úplně být nemusí.  O co třeba jde?

Skoro každý třídíme odpad. Nepořádek na ulicích je minimální. Naše krajina není jenom placka, ale ani jenom hory. Máme poušť. Máme pláže na „Mácháči“. Praha má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropě a vyšší HDP než jakékoliv jiné město. Nezaměstnanost je u nás celkově nízká. Máme neuvěřitelně dobrý sociální systém. Školství sice potřebuje reformy, ale stále je velmi kvalitní. Naše zdravotnictví je zadarmo. Naše školy jsou zadarmo. Sbíráme i jiné houby než žampióny. Dbáme na osobní prostor ostatních lidí kolem a nesnažíme se je hned objímat, ale přitom nejsme žádní suchaři. Jsme otevřený národ! Naše hlavní devíza jako státu jsou lidská práva!!!! Polákům naše řeč přijde extrémně roztomilá. Brno je technologická velmoc a 3. nejlepší místo na život v celé Evropě! Máme cimbálovku! Náš postoj k rovnosti žen a mužů je na skvělé úrovni. Všude jsou turistické značky. Nikdy nejsi víc jak 10 minut od lesa! Náš postoj k LGBTQ komunitě je jeden z nejotevřenějších na světě. Ateismus je velmi rozšířený. Církev není na školách a ani se neučí náboženství. Věda je všude, kam se podíváš. Jsme fakt strašně šikovní! Jsme v podstatě Němci, se kterými je sranda! Pivo! Víno! Slivovice!

Ono to takhle může vypadat, jako bych problémy neviděl, ale opak je pravdou. Máme jich stále dost a všichni víme, jaké to jsou, ale ty věci, které jsou v pořádku, často přehlížíme. Bereme je jako samozřejmost, protože takhle je to přece všude. Není. Máme štěstí a máme potenciál jako národ dokázat velké věci a pokaždé, když jsem pryč, uvědomím si to o něco víc. Pokaždé jsem zase o kousek radši, že ten svět je tak barevný. Pokaždé rád odjíždím, ale vždy se zase rád vracím.

 

Patrik Veltruský