Je to skutečně ráj? Aneb Koh Rong/Kambodža

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V tomto článku se s Vámi podělím o zážitky z Kambodžského ostrova Koh Rong. Této ostrov vypadá doslova jako ráj na zemi! Ale je tu vše tak dokonalé, jak se zdá? Jak už víte, z předchozího článku, tak jsme se na ostrov dostali neplánovaně. Ale vlastně a druhou stranu, není vše tak špatné jak se zdá. Jak říkává moje babička: ,,Všechno špatné je pro něco dobré.‘‘ A v tomto případě to tak bylo. Strávili jsme zde 9 dni.

V tomto článku se s Vámi podělím o zážitky z Kambodžského ostrova Koh Rong. Ostrov vypadá doslova jako ráj na zemi! Ale je tu vše tak dokonalé, jak se zdá? Jak už víte, z předchozího článku, tak jsme se na ostrov dostali neplánovaně. Ale vlastně na druhou stranu, není vše tak špatné jak se zdá. Jak říkává moje babička: ,,Všechno špatné je pro něco dobré.‘‘ A v tomto případě to tak bylo. Strávili jsme zde 9 dni.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Doorazili z města Sihanoukville. Dojeli jsme kolem dvanácté. Na ostrově je docela špatný signál, takže jsme se nemohli spojit s naší kamarádkou. Zůstali jsme tedy na mole a dali si kávu za 1 dolar. Rozhlíželi jsme se okolo sebe a všude byli mladí lidé, na kterých bylo vidět, že si to tu všichni užívají. I z té výšky z mola bylo vidět, jak je voda průzračně čistá. Sem tam plaval nějaký odpad, ale byli jsme na mole, kde byly i restaurace, takže se není čemu divit. Když jsme se konečně sešli s naší kamarádkou, tak nás vzala do hostelu, kde nám rezervovala pokoj. Jelikož začínala high season, pokoje zdražili o dvojnásobek a více. Naštěstí nám sehnala ubytování za 10 USD v Ty TY Guesthousu. Bohužel neměli volný pokoj v horním patře. A dolní byl docela tmavý, ale velký. Pokud zde budete ubytovaní, doporučuji Vám spíše horní patro. Dole to občas strašně smrdělo, vedle totiž tekla řeka s odpadky. Druhý den jsme si pokoj vyměnili za horní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jen jsme si vybalili a hned jsme šli hned na pláž, která se jmenuje Police beach. Je malinká, ale moc lidí tam nechodí. Za to večeře se tam pořádají párty…Vtipné je, že jsme se opalovali na pláži a okolo nás pobíhaly slepice a psi. Z ostrova jsme byli hrozně nadšení. Bylo krásné počasí, teploty vysoko nad 30. Pláže a moře byly krásně čisté a všude bylo minimum turistů. Jelikož teprve začínala high season, pohybovalo se zde spíše více personálu nežli turistů.

IMG_7214

Dostali jsme hlad a chtěli ochutnat něco tradičního. Naše kamarádka nás vzala do restaurace jménem Three Brothers. Vřele vám ji všem doporučuji. Nachází se asi 5 metrů vpravo od hlavního mola. Je velice oblíbená, takže tam bývá plno. Jídlo je o trochu levnější než jinde a navíc máte 1 pití nebo pivo zdarma. Ceny jsou od 2 do 5 dolarů. Já jsem si dal Luk Lak. Což je smažené hovězí na cibuli. Bylo to vynikající, ale bylo toho málo. Přítelkyně si objednala nejznámější kurské jídlo, Amok. Kamarádka nám to pospala, že je to něco jako svíčková :D No možná vzdáleně ano, ale spíš ne :D…Amok si můžete dát s jakýmkoliv masem. Skládá se ze žlutého kroeungu a kokosového mléka a je v něm zelenina na nudličky. Pokud máte rádi indickou kuchyni, určitě vám to bude chutnat! Já si ho pak dával skoro každý den. Vše se podává s rýží.IMG_7219


IMG_7220

Na ostrově žije velmi známý thajský kuchař. A byl by hřích, kdyby jste tu byli a neochutnali jeho výbornou kuchyni. Nejdříve jsme ho nemohli najít, protože jeho venkovní restaurace je trochu schovaná. Od hlavního mola se vydáte nalevo. Zhruba po 6 metrech zabočíte do malé uličky, pak půjdete rovně tak 10 metrů a uvidíte jeho venkovní kuchyni pod střechou. Je to opravdu kouzelné místo. Šéfkuchař stojí uprostřed a okolo sebe má všechny přísady na vaření, takže vidíte, jak vám jídlo připravuje. Na kuchařovi bylo vidět jak ho to neskutečně baví.

IMG_7410

 

Všude po ostrově prodávají smoothie a čerstvé fresh juice. Prodávají nespočet kombinací. Mně osobně nejvíce chutnal oreo smoothie. Což mi připomíná, že bych si ho mohl jít hned zítra udělat. Většinou stojí 1 dolar, ale čím jdete dál od hlavního mola, tak cena stoupá. Dále jsou tu populární ovocné saláty, stojí od 1 do 3 dolarů. My si pak kupovali jen ananas, protože to bylo cenově výhodnější. Cca kilometr podél pláže se nachází restaurace a bary. Jídlo však vaří pouze do 22:00.

IMG_7241

 

Každé ráno jsme vstali, dali si na pláži snídani a smoothie a vyrazili jsme na pláž a vraceli se až na večeři. Na ostrově je hned několik pláží. Bohužel si nepamatuji jména pláží. Napravo od hlavního mola je dlouhá pláž, kde je nejvíce turistů. Je totiž obklopena bungalovy. Sem jsme chodili jen, když jsme byli líní jít dál. Písek je zde hodně bílý. Když projdete na konec pláže, přejdete přes les, kde jsou také bungalovy, okolo je další pláž, na které je písek tmavě žlutý. Když půjdete dále přes les, přijdete na pláž, a které je úplně bílý písek. Akorát jsou všude větvičky stromů. Proto doporučuji jít stále dále. Je to sice dálka, ale stojí to za to. Zajímavé je, že zhruba v polovině  je pláž rozdělena řekou. To jsem ještě nikdy neviděl. Hloubka a šířka záleží na tom, zda je příliv či odliv. A v každé části je jinak hluboká, takže si to musíte prozkoumat. Dát si prostě na hlavu batoh a jít. Je to docela sranda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na pláži jsou asi dva bary. Velkou výhodou je, že turisti jsou většinou líní dojít až tak daleko, takže pokud půjdete ještě dál, bude tam ještě méně lidí. Celkově tam ale moc lidí nebylo.  O této pláži jsem si myslel, že je to ta nejhezčí, kterou jsem viděl. Plavání v tomto moři je neskutečné. Lituji však, že jsem s sebou neměl brýle na potápění. Voda byla krásně modrá a úplně průhledná. Neskutečná podívaná.

Na doporučení jsme se jednou vydali na pláž, která je na druhé straně ostrova. Řekli nám však, že se k ní dostaneme jen přes džungli. Vzali jsme si proto boty a dlouhé kaloty a vyrazili. Všude jsou cedule s upozorněním na hady a zvířata. Cesta by měla být vyznačená žabkami. Ale bohužel jsme se cestou nejspíše ztratili, protože jsme žádné žabky neviděli, vlastně jsme za celou cestu nepotkali nikoho. Cesta měla trvat cca 45 minut. Cestou se totiž objevilo rozcestí a my šli asi špatnou cestou. Takže to byla docela sranda. Podle navigace jsme k pláži už došli, ale nemohli jsme sejít doleva dolu, takže jsme museli jít stále rovně. Asi po hodině a půl jsme to už chtěli vzdát, cesta byla dost šílená. Cestou jsme viděli PET lahve a pak jsme si uvědomili, že to jsou ukazatelé. Došli jsme skoro po dvou hodinách. Ale stálo to za to, je to ta nejkrásnější pláž, kterou jsem kdy viděl. Okolo se tedy staví už hnusné bungalovy, ale ta pláž, JE DOKONALÁ. Ještě krásnější moře než před tím. Cestou zpátky jsme ale jít džunglí už nechtěli, nechtěli jsme tam jít hlavně v noci. Tak jsme šli podél pláže a nakonec jsme zjistili, že okolo spodní části ostrova staví novou silnici. Takže pokud se na pláž vydáte, využijte silnici, ne džungli!OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ostrově jsme zažili spoustu zážitků, slavili jsme zde Vánoce a postavili si sněhuláka z písku, se kterým se pak fotili i ostatní lidi. Později za námi přijeli i naši kamarádi z Nha Trangu. Na ostrově se pořádají různé výlety na lodi. Obsahují většinou to stejné, ale nejpopulárnější je Adam adventure. My jsme toho však nevyužili, protože jsme už neměli čas a nechtěli jsme už utrácet. Výlet totiž stál 25 dolarů. Avšak všichni si výlet od Adama chválí, takže s ním určitě jděte. Jedním ze zážitků, na které nikdy nezapomenu, bylo plavání mezi svíticím planktonem. Dovezli nás doprostřed moře. Nejdříve jsem byl zklamán, že jsme zbytečně vyhodili peníze, protože nebylo nic vidět, byla úplná tma. Na letácích a reklamních stojanech svítila celá pláž. Každému dali vestu na plavání a potápěčské brýle. Postupně jsme tedy všichni skočili do moře. Jakmile jsem ponořil hlavu, tak jsem uviděl něco neuvěřitelného. Okolo mě byla miliarda svíticích teček. Když jsem se pohl, celá ruka mi svítila. Bylo to neuvěřitelné, úplně jako ve snu. Připadalo mi to jak ve filmu Avatar.

Avšak nic není tak dokonalé, jak se zdá. Vezměte si s sebou určitě extra účinný repelent a fenistil. Málem nás tam sežrali komáři. Také si vezměte něco na žaludeční problémy, všichni mí kamarádi zde dostali střevní chřipku. Podle kamarádky zde pravidelně lidi, co tu pracují, dostanou střevní chřipku minimálně jednou za čtvrt roku. Pokud se chystáte na dovolenou do Kambodži, určitě nesmíte vynechat tento ráj na zemi. Avšak si pospěšte, za pár let už a ostrově budou stát resorty a všechno se zničí.

 

Lukáš, ICM Teplice