Roadtrip po kladenských veřejných knihovnách

foto1

Byl pátek 13. 4. a našim Íčkem se šířila jarní únava spojená s očekáváním víkendu. Abychom tuto otupělost narušily, rozhodly jsme se s kolegyní navštívit všechny naše veřejné knihovny, doplnit je novými knihami a také našimi zbrusu novými záložkami. Celé toto počínání jsme se také rozhodly zdokumentovat na video, které najdete Facebookové stránce ICM Kladno.

Veřejné knihovny je projekt založený roku 2015, který byl opět realizovaný naší dnes již bývalou externistkou. Veřejné knihovny stále fungují a těší se vysoké oblibě veřejnosti. Každá knihovna si „žije“ vlastním životem: knihy do nich doplňují obyvatelé z okolí. Knihovny pravidelně kontrolujeme, ale necháváme veřejnost, aby se aktivně účastnila fungování tohoto projektu.

foto2

Nejprve jsme probraly všechny knihy, které nám lidé přinesly: většinou dostáváme knihy, co se už nevejdou na půdu, nebo ty, které neprošly výběrem po velkém úklidu nebo stěhování. Určitě se však nejedná o nekvalitní knihy. Naopak. V našich knihovnách najdete klasiku od ruských autorů, přes válečné romány až po českou klasiku.

S plnou krabicí detektivek, českých i zahraničních románů a dětských knih jsme vyrazily nejprve do Aquaparku Kladno. Tato knihovna stojí u odpočinkového koutu se židlemi a stoly. Většinou zde čekají rodiče a prarodiče. A nejspíše tu čekají dlouho, protože tato knihovna patřila k těm nejrázdnějším. Kromě pár knih jsme to však našly hned několik poloprázdných šamponů a sprchových gelů…

Další veřejná knihovna se nachází v kladenské nemocnici. K této knihovně se veřejnost chová zase jinak: knihovna všemi novými knihami téměř přetékala, takže jsme naopak mnoho knih musely přivézt zpět do naší organizace, včetně například knihy ET mimozemšťan (věděli jste, že tento slavný film měl svou knižní předlohu?).

foto3

Z nemocnice jsme se vydaly směrem k Centru správních agend, kde je naše třetí veřejná knihovna. A právě v tu chvíli se projevilo kouzlo pátku 13., protože tato instituce, podobně jako většina úřednických institucí, bývá v pátek zavřená.

Nezbylo nám tedy než se vydat zpět, a táhnout se kromě vybraných knih i s novými tituly. Takové kouzlo mají jen naše veřejné knihovny☺.

 

Za ICM Kladno, Lucie Beneschová