Rozhovor s Adamem Olšákem

Remix červen Uherské Hradiště2

Rozhovor žáka 8. třídy Academic School s Adamem Olšákem, studentem 4. ročníku Ostravské konzervatoře, oboru hry na bicí nástroje a členem kapely February. Adam před studiem na konzervatoři absolvoval ZUŠ v Uh. Hradišti obor elektrická kytara a bicí.

Jak jste se dali s vaší skupinou February dohromady

Kapela fungovala přibližně dva roky a já jsem se k nim připojil před rokem a půl. Zpěvák Uzi sháněl nového bubeníka, ale o žádném nevěděl. Tak se zeptal známého (bubeníka), který studoval šestý ročník na konzervatoři, jestli někoho nezná a on doporučil mě. Bývalý bubeník měl moc aktivit a už neměl prostor pro kapelu. Tak jsem se k nim přidal já.

Jaké byly tvé pocity, když jste dostali cenu Jantar? 

Hráli jsme v první polovině galavečera a už jen to, zahrát si pro pár tisíc lidí byl silný zážitek. Celý večer se natáčel a byl to live stream, který sledovalo přes 2,5 tisíce lidí. V druhé polovině jsme si sedli do hlediště a pozorovali další vystoupení. Ke konci galavečera  proběhlo vyhlášení ceny za kapelu roku 2018. V tu chvíli mi začalo bít srdce, ale nedával jsem tomu velké naděje. Po krátkém napětí při rozbalování obálky řekli, že cenu za kapelu roku získává February. Nevěděl jsem, jestli mám brečet, nebo se smát. Byl to silný okamžik. V tu chvíli jsem byl opravdu šťastný. Po vyzvednutí ceny na podiu jsme šli hned oslavovat na VIP večírek. 

 Je těžké skloubit kapelu se studiem konzervatoře?

Občas to bývá opravdu hodně náročné. Například nedávno jsme hráli v Praze s americkou kapelou Wild Nothing, která byla mimochodem úžasná. Po koncertě jsme vyjížděli zpět do Ostravy kolem jedné ráno a čekala nás ještě dlouhá noc. Dva kytaristi zůstali v Praze a baskytaristu jsem vysadil v Olomouci, kde studuje. Na mě zbylo dojet do Ostravy a vyházet všechny věci na zkušebnu. Bylo asi půl šesté ráno a já měl školu na osm. Většinou, když máme nějaký koncert, tak se vracíme v ranních hodinách. Takže ano, bývá to občas těžké, ale bez toho by to nebylo ono. :) 

 Jsi nervózní z maturity a chtěl bys dál studovat?

Nervózní zatím úplně nejsem, ale to přijde. Ano, chtěl bych pokračovat v Praze na Ježkově konzervatoři a dodělat si absolutorium. Přemýšlel jsem i nad výškou, ale tam se bohužel řeší jen vážná hudba nebo jazz, což úplně nechci dělat, zatímco na Ježkově konzervatoři se vyučuje spíše populární hudba.

 

Pro zájemce: https://www.youtube.com/results?search_query=february+kapela

 

Pro ICM Uherské Hradiště František Fryšták