Kladeňáci: rozhovor s Dominikem Hanke

foto1

Student, fotograf a cestovatel, který spojil své dva největší koníčky dohromady.  Jeho fotka  Ztraceni v poli vyhrála první cenu v kategorii civilní letadla i hlavní cenu Grand Prize  amerického magazínu Air & Space.  

Jaký jsi fotograf?

No takhle jsem fotograf. Ona moje celá rodina fotografuje, takže já jsem se k tomu dostal pomocí rodiny. Já jsem se zaměřil na leteckou fotografii. Fotím letadla letadla nějakým zajímavým způsobem, například v kompozici s emocema, lidma nebo za pěkného světla. Snažím se fotky dělat tak, aby se líbily a já jsem se stal dobrým fotografem.

Na jakých místech rád fotíš?foto2

Když bych to vzal k letadlům, tak nejlepší lokalita je ostrov sv. Martina v Karibiku, kde jsem byl dvakrát. To je naprosto nejlepší místo na světe pro focení, protože tam je pláž, která je pár metrů před ranvejí a letadla létají přímo nad tou pláží. Létaly tam velké Boeingy 747, které tam teď bohužel už nelétají.

Létá to pár metrů nad tvou hlavou, takže třeba kolečka letadel jsou 10-15 metrů nad tvojí hlavou. Je to zajímavej pocit, tam stát a fotit. Jsou tam skvěle vidět lidské emoce, protože tam se lidi bojí, ale zároveň jsou z toho nadšeni. Co se týká Evropy, tak se skvěle fotí v Amstrdamu, kde nemají okolo letiště ploty, ale vodní příkopy.foto3

Máš nějaké vysněné místo, kde by jsi chtěl fotit?

Chtěl bych se podívat do Los Angeles, kde možný helicopter spotting. Mám pocit, že je to možné ještě v Sydney. Zaplatíš si helikoptéru, lítáš nad letištěm a fotíš to ze shora, což musí být úplně jinej pohled.

Kdo tě inspiruje? Máš oblíbené fotografy?

Inspiraci nijak nehledám. Občas se dívám, co fotí lidi na letištích, když hledám místa, kde tam budu fotit. Jinak samozřejmě v rodině táta a děda fotí, takže je samozřejmě obdivuju. Potom k cestování je to Jiří Kolbaba, chodíme hodně na jeho diashow, tam jsem chodil odmala. To mi dalo impuls k cestování a focení, protože jeho fotky jsou nádherný.

Když se posuneme k cestování, co tě na něm baví?

Cestování mě hodně obohacuje, protože si uvědomím, jak se žije na jiných koutech planety, jak my se máme úplně skvěle, i když hodně lidí si stále stěžuje, jak se máme špatně. Potom mě určitě baví objevovat nová místa, kompozice

Máš teď koupenou letenku na další cestu?

Ne, teď ne. Jdu na vysokou a uvidím, jak to všechno bude.

Máš nějakou vysněnou destinaci?

Já to nemám tak, že bych si řekl, tak za rok poletím na Aljašku, ale spíš se to řídí podle destinací ( ve skutečnosti jich je docela dost). Kam se objeví levná letenka, tak ji koupím. Teď je můj cíl se podívat znova na Nový Zéland.

 

Pro ICM Kladno, Michaela Löfflerová