Rychlý a dynamický obráce

šmejkal

Zdeněk Šmejkal (Český Brod, 1988*), je mladý 29 letý nadějný fotbalista, který  reprezentoval  kluby:  AC Sparta Praha, FC Viktoria Plzeň, 1. FK Příbram nebo Baník Ostrava. Přesto, že je časově velice vytížený, udělal si čas a v místní kavárně odpověděl na pár zvídavých otázek.

šmejkal 2

Kdo Tě přivedl k fotbalu a v kolika letech?

K fotbalu mě přivedli táta a děda, když mi bylo 5 let. Začal jsem hrát za přípravku v Českém Brodě.

 

Jak ses z přípravky Českého Brodu dostal do Sparty?

V Českém Brodě na hřišti dělal správce trávníků pán, co dělal taky na Spartě. Po 4 letech, co jsem hrál za Brod (to mi bylo 9), mě vzal na nábor do přípravky Sparty. Brali dvě děti z 25 a já byl jedním z nich ☺. Za Spartu jsem pak hrál od přípravky až do B týmu.

 

Kdy a za koho jsi poprvé nastoupil v 1. lize?

Ve Spartě jsem do „béčka“ šel o rok dřív, něž je běžné. Po roce se na jeden z našich zápasů přijeli podívat z Plzně a pak mě koupili. Celý rok jsem hrál pravidelně, pak ale přišlo zranění. To bylo asi dva týdny před začátkem sezóny. Po dvou měsících jsem se uzdravil, ale to už vedl Plzeň jiný trenér a byli tam i noví hráči, takže jsem moc nehrál.

 

Co tedy následovalo?

Ještě tu zimu jsem odešel do Příbrami, kde jsem měl větší šanci si zahrát. Tam jsem byl rok a půl, a co se týče výkonnosti, bylo to asi moje nejlepší období. Dával jsem tou dobou i dost gólů. Po hostování v Příbrami jsem se vrátil do přípravy s týmem Plzně. Pak se rozhodovalo mezi Jablonce a Baníkem. Nakonec mě koupil Baník Ostrava.

 

Jaké to bylo se skoro každý rok stěhovat?  

Vždycky jsme bydleli s klukama po bytech podle klubů. Většina z nás neměla přítelkyně, takže to nebyl takový problém. A na ubytování nám kluby přispívali. Akorát v té Ostravě se mi moc nelíbilo. Šli jsme třeba do baru a hned to bylo na internetu, tak nám pak v kabinách říkali, ať radši moc nechodíme ☺.

 

Uvažoval jsi někdy o tom, že by ses chtěl vrátit do Sparty?

To snad každý chce hrát za Spartu ☺.

 

Bylo tvým snem zahraniční angažmá?

Tak určitě, to nejde ani porovnávat Čechy a zahraničí. Tam když podepíšeš smlouvu třeba na 4 roky, nemusíš už do konce života nic dělat ☺.

 

Hrál jsi i za reprezentační tým, je to tak?

Když jsem byl ve Spartě, odehrál jsem několik zápasů za českou reprezentaci do 19 let. Později pak v Baníku za reprezentaci do 21.

 

Měl jsi (máš) nějaký fotbalový vzor?

Frenk Lampard, legenda Chelsea. To byl můj vzor, když jsem byl malý. Teď skončil kariéru, už mu bylo 38 let.

 

Co považuješ za svůj největší fotbalový úspěch?

To, že jsem se dostal do té U21. Jednou jsem byl mužem zápasu, a to když jsme hráli s Běloruskem. Vyhráli jsme tenkrát 2:0 a já dával gól. Pak jsem taky dostal nominaci na Mistrovství Evropy, ale Ostrava mě nechtěla pustit.

 

Jaký jsi měl fotbalový sen?

Hrát za top tři kluby v Čechách (Sparta, Slavia, Plzeň). A pak samozřejmě zahraničí. Každý kluk, co hraje, chce jít ven.

 

Co se stalo? Proč jsi musel ukončit kariéru?

Jednu zimu, co jsem hrál v Baníku, jsem musel na operaci, ale jednalo se o banální zákrok a po 3 týdnech jsem zase mohl hrát a vše bylo v pohodě. Normálně jsem trénoval, pak začala zimní příprava a zbývalo asi 14 dní do prvního mistráku se Spartou. Jak bylo zmrzlé hřiště, tak jsem při jednom tréninku blbě došlápl a něco mi ruplo v noze, takže jsem ani nedotrénoval.

Druhý den jsem nemohl chodit, poslali mě na vyšetření, kde ale nic nenašli, takže jsem dál hrál. Vypadalo to ale tak, že jsem o víkendu odehrál zápas a pak dva dny nemohl trénovat a tahali mi z toho vodu. A takhle se to odehrávalo tři měsíce.

Pak jsem měl jet na Mistrovství Evropy, ale přišel klub s tím, že mě nemůže pustit a poslali mě k mému doktorovi do Prahy. Ten zjistil, že jsem přišel o chrupavku, kvůli tomu, že jsem s tím celou dobu hrál.

 

Potkal ses za dobu působení v lize s někým pro tebe zajímavým?

V reprezentaci jsem si zahrál s několika dobrými fotbalisty, Dočkal, Kadeřábek. Pak trenéři Vrba a Šilhavý. Teď si občas napíšeme třeba s Pepou Hušbauerem, to byl můj velký kamarád v Baníku.

 

Co ty a fotbal v současnosti?

Nedávno jsem byl na poslední operaci a pak ještě zkoušel Příbram, ale pořád mi to otékalo. Nezvládal jsem každodenní zátěž a dvoufázové tréninky. Teď trénuji B tým Českého Brodu a společně s tátou ještě A tým, za který také hraju.

 

Uvažuješ o nějakém budoucím fotbalovém angažmá?

Chtěl bych do budoucna dělat cokoliv kolem fotbalu.

šmejkal 1

Pro ICM Český Brod

Klára Tesaříková, VŠ