S United Vision třeba do Mexika

Chtěla bych se v rámci studia na vysoké podívat do zahraniční, tak jsem rozhodila sítě v okolí a vyzpovídala svou kamarádku Lucku. Studuje Univerzitu Palackého v Olomouci a nedávno se v rámci praxe vrátila z Mexika, kde žila i pracovala.

Mohla bys mi říct něco více o tvé práci v Mexiku?

Studuji v Olomouci Univerzitu Palackého, obor mezinárodní humanitární a sociální práce. V rámci studia máme povinnou tříměsíční praxi v zahraničí. Vybrat si můžeme z různých zemí po světě a náplň práce se vždy liší. Nejezdíme studovat na jiné univerzity, ale pracovat do různých organizací zabývajících se rozvojovou nebo sociální prací. Vysílající organizace byla česká United vision. Já jsem byla vybrána na praxi do Mexika, konkrétně do státu Yucatán, jednoho z nejkrásnějších a zároveň nejbezpečnějších států v Mexiku. Je známý pro své pyramidy, přírodu a Mayskou kulturu.

Co vlastně bylo náplní tvé práce?

Pracovala jsem pro organizaci Fundación Haciendas del Mundo Maya, nadaci zabývající se rozvojem a zlepšováním životních podmínek místního obyvatelstva, především na vesnicích. Právě na vesnicích žijí původní obyvatelé Mexika. Patří mezi ně i Mayové, které si jistě většina spojí s proslulým mayským kalendářem.  V jedné z vesnic, kde žijí, působí i zmíněná nadace a já jsem zde učila angličtinu a podílela se na dalších akcích, které zde nadace pořádala, jako např. očkování psů nebo semináře o správné výživě. Díky tomu, že jsem měla hodiny každý den v týdnu, jsem ve vesnici i žila.

Bydlela jsi sama nebo u místních lidí?

Měla jsem svůj malý domek (jeden kvádr) u hřbitova na konci vesnice. Zpočátku to místní docela překvapilo, že žiju sama v celém domě a navíc u hřbitova, jestli nemám strach. Neměla jsem strach, dokud se mě nezačali pořád všichni vyptávat, pak už jsem přemýšlela, jestli bych se neměla teda něčeho bát.

Jak bys popsala život v Mexiku?

Jasně že život v Mexiku je jiný než ten, který jsem doposud žila. Nebyla jsem zvyklá na teploty přes 40 °C, jako tomu bylo v Mexiku. Je rozdíl každých pár dní prosit souseda, aby mi dojel pro barel pitné vody, protože z kohoutků pitná voda neteče na většině míst v Mexiku. Často si mě místní prohlíželi a kdykoli jsem šla po ulici, měla jsem pomalu nejvíce pozornosti. Malé děti, které neměly stud, po mně pokřikovaly gringa, což je výraz, který označuje bohaté Evropany nebo Američany, kteří mluví anglicky. Nebylo vždy lehké domluvit se s místními a vysvětlit jim, odkud jsem, proč jsem vlastně v Mexiku, a proč necestuji a nežiji jako typický turista, ale místo toho jsem na 3 měsíce v jedné vesnici. Navíc jsem měla zpočátku problém vůbec se španělsky dorozumět, protože anglicky většina lidí nemluví a moje španělština byla velmi omezená.  Naštěstí jsem během pár týdnů pochytila vše potřebné a po 3 měsících si myslím, že už mluvím obstojně.

Tak to si myslím, že je super. Co dalšího bys o Mexiku prozradila? 

V Mexiku se nikam nespěchá, na vše je dost času a všichni jsou velmi flexibilní. Nejdříve mi to spíš komplikovalo například výuku, kdy do hodiny místo 5 žáků přišel jen jeden nebo i žádný, když se jim to zrovna nehodilo. Nejvíce jsem to pociťovala při čekání na autobus, kdy se sice mělo odjet například v půl jedné, ale dokud se autobus nenaplní, nikam se nejede, takže je odjezd třeba s půl hodinovým i hodinovým zpožděním. Tamní lidé jsou ale mistři improvizace, takže to ve výsledku nikdy není pro nikoho problém a vše se dá nějakým způsobem řešit ke spokojenosti všech.

Co ti tato zkušenost dala?

Krom zlepšení španělštiny jsem si z Mexika přivezla mnoho dojmů a neopakovatelných zážitků.  To jsem poznala jen zlomek toho, co tato země skrývá, tak se těším, že se do Mexika ještě někdy vrátím.

Děkuji moc za rozhovor a ať se ti dále daří ve škole i v životě.

 

 

Pro Remix Aneta Křížková, ICM Český Brod

Přidej komentář jako první k "S United Vision třeba do Mexika"

Zanechte komentář