Sázej, sdílej, sklízej?

seminkovna

Prostor pro svobodné sdílení osiva, na podporu domácího semenaření a přírodního zahradničení – to je semínkovna. S myšlenkou semínkoven přišel před několika lety Francouz Sébastien Wittevert.

SAM_4860Semínkovny v ČR fungují už dva roky a jejich počet stále roste. Momentálně jich v ČR najdete přes šedesát. Viz mapa semínkoven (https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1OeUoMIGpiKW6nv82lgcx7bZHP2Q&ll=49.77476413378458%2C15.287479968749949&z=7)

Pravidla v různých semínkovnách v ČR se můžou lišit. Princip je však všude stejný. Jak taková semínkovna funguje? Je to jednoduché, dalo by se to přirovnat k půjčování knih v knihovně. Tak jako se knihy po přečtení do knihovny vracejí, tak i sklizená semínka sdílíte opět v semínkovně. Vlastně je směníte za jiná. Máte k dispozici nadbytek určitého druhu semínek, ale naopak vám chybí jiný? Jednoduše řečeno máte plnou zahradu paprik, ale chtěli byste pěstovat mrkev? Pak zavítejte do semínkovny. Pokud se chystáte se zahradničením začít, pro začátek si zvolte na pěstování jednoduché druhy. Rozhodně se nepouštějte do ničeho složitého, možný neúspěch by vás mohl odradit. Nemusíte se ničeho bát. Pokud si vypůjčíte semínka mrkve a ta se vám nepodaří vypěstovat, můžete vrátit jiná.

SAM_4851Množství semínek, která si ze semínkovny vyberete, bývá většinou omezen. Nemělo by se tak stát, že po odchodu jednoho návštěvníka zůstane semínkovna kompletně „vybrakována“ ☺

Možná se ptáte proč takovéto semínkovny vlastně vznikají?

V dnešním světě, ve kterém se za všechno platí, se může jevit semínkovna jako rarita. Vlastně se jedná o určitý projev solidarity. Semínka, která v semínkovně najdete, jsou k dispozici pro všechny a hlavně zdarma. Finanční náklady a zvyšování biodiverzity budou pravděpodobně jedny z hlavních důvodů, proč jsou semínkovny zakládány. Můžete si tak vypěstovat rostliny, které se budou postupně adaptovat na podmínky vaší zahrady. Časem tak můžete omezit používání chemických hnojiv a postřiků. Vaše rostliny se tak stanou přirozeně odolnější proti chorobám a škůdcům.

SAM_4841Od 1. září najdete takovouto semínkovnu i v Petrovickém Informačním centru pro mládež. Až do jara teď budeme shromažďovat semínka, která si pak na jaře budete moct přijít směnit.

Semínkovna je dobrovolná iniciativa, do které se může zapojit každý. Máte daleko do Petrovic a ve vašem okolí semínkovna chybí? Založit ji můžete i vy. Rady a tipy jak na to, najdete na adrese https://seminkovny.com/jak-na-to/. Není to nic složitého.

Více informací o semínkovnách můžete najít na webu: https://seminkovny.wordpress.com

Kontaktní email: rostlinysro@gmail.com

ICM Petrovice u Karviné, Markéta Nováková