Sedm statečných, sedm mistrů, sedm titulů SOLLERS a jeden FACHMAN

Slavnostní chvíle pro sedm nejlepších učňů v Praze se odehrála ve středu 19. Prosince 2012 v Rezidenci primátora hlavního města Prahy. Tady učni přebrali od představitelů hlavního města a Hospodářské komory České republiky ocenění za vítězství v dovednostních soutěžích SOLLERTIA. Jedno speciální ocenění si také odnesl FACHMAN Miloš Říha za dlouhodobý přínos odbornému školství v Praze.

Všichni nejlepší učni za rok 2012 v soutěžích SOLLERTIA

Soutěž SOLLERTA probíhala celý podzim v několika oborech vzdělání. Žáci soutěžili ve finálových kolech proti vyzyvateli – člověku – který se řemeslem živí a je profesionál. Letošní ročník soutěží SOLLERTIA měl oproti již tradičně zařazeným oborům, jako jsou: elektrikář, truhlář, automechanik, kuchař, zámečník, malíř – lakýrník, nově zařazen obor Kadeřník. V tomto oboru běžně dovednostní soutěže probíhají, ne ale na principu soutěží SOLLERTIA, ve které stojí žáci proti profesionálovi a poměřují si s ním síly.

Vítězem pro obor elektrikář se stal Jan Kracek, který soutěžil vůbec poprvé a dokonce se mu podařilo překonat i samotného vyzyvatele. S výsledkem 104 % tak překonal fachmana o čtyři procentní body. Jan studuje Střední školu – Centrum odborné přípravy technickohospodářské v Praze 9. Po ukončení studií chce mít vlastní firmu.

Mezi malíři a lakýrníky se bude hovořit o dalším SOLLERSovi Martinovi Šichanovi ze Střední odborné školy stavební a zahradnické, který výsledkem 97% téměř dosáhl na výsledek profesionála. Martin má v plánu po škole podnikat v oboru.

Radní pro oblast školství Helena Chudomelová předává stříbrnou medaili.

Jediná žena mezi muži je vítězka soutěže v oboru kadeřnice Salome Valešová, která studuje na Středním odborném učilišti služeb v Praze 9. Se ziskem 80% bodů na vyzyvatele není vůbec špatný výsledek, když si uvědomíme, že stála společně s ostatními proti špičkovému kadeřníkovi Janu Hlaváčkovi. Salome se chce stále věnovat svému řemeslu zejména pro radost, ale také, aby ji samozřejmě uživilo.

Tuan Nguen Anh to měl opravdu těžké, protože byl jediným ze soutěžících žáků, který přesáhl 66% výsledku vyzyvatele, nutných pro uznání a přidělení titulu SOLLERS. Jeho výsledek byl 74%, což mu bohatě k udělení titulu stačilo. Tuan studuje obor strojní mechanik na Středním odborném učilišti Ohradní v Praze 4. Chce se stát dobrým svářečem.

Vítězem pro obor truhlář se stal Ondřej Hušek ze Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze 9. Ondřej soutěžil proti zkušenému truhláři z Národního divadla Zdeňkovi Bernauerovi a překonal jej o tři procentní body. Celkově tak získal 103% na vyzyvatele. Po studiích chce otevřít svou vlastní dílnu, ve které bude pracovat sám po vzoru jeho otce.

K vítězství mezi kuchaři se provařil Jan Popper, který studuje na Středním odborném učilišti gastronomie v Praze 10. Jan získal za splnění soutěžního úkolu 78% bodů. V pozdějším profesním životě se chce stát šéfem kuchyně nějaké významné pražské restaurace.

Posledním oceněným žákem se stal Jan Kryda ze Střední školy automobilní a informatiky v Praze 10. Ten si v soutěži automechaniků vybojoval první místo s výborným výsledkem 99% bodů na vyzyvatele. Jan bude po škole pracovat jako konstruktér motorů.

Miloš Říha přebírá pamětní list od Romana Pommera

Speciální ocenění za přínos a podporu pražskému odbornému školství převzal z rukou radní pro oblast školství Heleny Chudomelové a zástupce hospodářské komory hlavního města Prahy Romana Pommera Miloš Říha, který se tak po Josefu Fáberovi stal druhým historicky oceněným FACHMANEM v Praze. Miloš Říha dlouhodobě spolupracuje se Střední školou uměleckou a řemeslnou, pro kterou v oboru truhlář zajišťuje odbornou praxi na svém pracovišti. Také provozuje jeden z výukových polygonů, což je speciální pracoviště, ve kterém se žáci pracují v reálném výrobním prostředí.

Soutěže SOLLERTIA mají zvýšit prestiž řemesel a ukázat, že žáci odborných škol umí své řemeslo dobře, navíc ještě před závěrečnými zkouškami.

_

Pavel Dvořák, regionální redaktor – kraj Praha

 

Přidej komentář jako první k "Sedm statečných, sedm mistrů, sedm titulů SOLLERS a jeden FACHMAN"

Zanechte komentář