Semestr v Neapoli

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po pár týdnech po návratu z výměnného pobytu ve Vietnamu jsem se rozhodoval, kam vyrazit na další semestr do zahraničí. Byl jsem na 100% rozhodnut vyrazit do Itálie. Podal jsem si přihlášku do Verony, to jsem si však po pár měsících rozmyslel a vybral si místo toho Neapol. Důvodů bylo několik. První z nich byl, že si moje přítelkyně našla stáž přes Erasmus pro mladé podnikatele v jižní Itálii. Dalším důvodem byla poloha města, na jihu Itálie jsem nikdy nebyl a chtěl jsem poznat něco nového. A jaké to bylo?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zde máte pár věcí, které se o Neapoli říká:

 • Neapol je špinavé a smradlavé město.
 • Okradou tě hned, jak vyjdeš z letadla.
 • Občas tam někdo zmizí a nikdo to neřeší.
 • Mají nejlepší pizzu na světě.
 • Jestli přežiješ Neapol, přežiješ všechno.
 • Všude jsou samí mafiáni.
 • V Neapoli brečíš 2x, když přijedeš a když odjíždíš.

 

No, v něčem měli pravdu. Z mého pohledu záleží hlavně na Vás, jak se na město budete nahlížet a co dokážete překousnout, a co už ne. Já osobně jsem si Neapol zamiloval. Neříkám, že to bylo vždy lehké, ale stačí to hodit za hlavu. Ve škole mi skoro vždy vyšli vstříc, i když jim vše trvalo hrozně dlouho. Začal bych tedy tím, co mě na městě štvalo.

 

Ano, město je opravu špinavé, ale na druhou stranu ta špína k městu patří. Dělá to městu atmosféru. Ne všechny části jsou však takové, jsou tam i krásné městské části jako Vomeru. Italové mají na všechno čas, to mě vytáčelo asi ze všeho nejvíc. Používají neskuteční množství plastu, myslel jsem si, že je to jen v Asii, ale v jižní Itálii produkují také velké množství plastu. Je úplně běžné, že jdete do restaurace a oni Vám vždy dají plastový kelímek, stává se to i v těch lepších podnicích.

 

A co jsem si na Neapoli zamiloval?

 

Všude se celkem levně dostanete. Překvapilo mě, jak jsou z Neapole levné letenky. Nejlevnější letenky koupíte již od 10 eur. Letenky nejsou levné jen po Itálii, ale i do jiných zemí. Já osobně jsem si koupil letenku na Maltu za 15 eur. Dalším plusem je, že je letiště velmi blízko centra. Dostanete se tam buď pešky, cca za 1 hodinu. Já osobně jsem pěšky šel několikrát. Jezdí tam i městská doprava – autobus za 1,6 eur. Nebo se můžete svést ALIBUSem, který stojí 5 eur, jezdí z přístavu a z hlavního nádraží. Taxikem jste na letišti cca za 10 min. Cena je cca 20 eur.

Ve městě jezdí metro, má 2 linky. Lístek na linea A stojí 1,1 a na linea 2 stojí 1,6 eur. Já osobně všude chodil pešky. Bavilo mě toulat se po všech uličkách.

3

Jídlo mají fakt bombastický

Začneme Pizzou, kde jinde si dát pizzu než ve města, kde vznikla? Prakticky na každém rohu najdete pizzerii. Tady máte 2 nejznámější: Sorbillo a L’Antica Pizzeria da Michele. U obou restaurací se čekají neskutečné fronty, mají otevřeno od 11:00 cca do 15:00 a otevírají opět v 19:00. Já osobně jsem před restauraci vždy přišel o 30 min dříve, tím si zajistíte místo na sezení. Sorbillo je vyhlášené restaurace a někteří tvrdí, že je to nejlepší pizza. Avšak úplně první pizzerie je právě L’Antica Pizzeria da Michele. Ti mají jen 1 druh pizzy. U obou pizzerii doporučuji dát si Margheritu s dvojitou mozzarelou.

 

Co dále?

 • Určitě vyzkoušejte i smaženou pizzu, ta je pro Neapol taky typická. (Pizza fritta) ze Sorbilla je nejlepší, cena je 3,5 eur.
 • Sladkosti a dorty prodávají v každé kavárně, které jsou taktéž na každém rohu. Určitě zkuste sfogliatelle. Je to plněné listové těsto. A pak také Baba. Je to taková buchta namočené v rumu, cena 1 euro.
 • Samozřejmě musíte vyzkoušet zmrzlinu a dejte si na ní výbornou šlehačku. Nejlepší zmrzlinu mají v Il Gelatato Menella. Cena za 2 příchutě se šlehačkou je 2,5 eur.
 • Pokud jste jedlíci a chcete se dobře najíst, doporučil bych Vám restauraci: Trattoria Da Nennella. Můžete si vybrat ze 2 variant menu. Jedno stojí 12 eur a druhé 15 včetně pití. 12 eurové menu se skládá ze 3 chodů a ovoce a 15 z 5. Mají dost velký výběr.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Pokud jste studenti a nemáte moc peněz, potěší vás celkem levný alkohol :D Jedno z nejoblíbenějších míst pro místní i zahraniční studenty je bar jménem Cammarota Spritz, kde mají spritz do plastového kelímku jen za euro. Vlastně tam mají za euro úplně všechno :D Doporučuji si vzít rovnou 2 najednou, čekají se tam dost velké fronty. Při koupi 10 dostanete 1 zdarma. Hned vedle je další bar, kde mají také spritz za euro. Je trošku sladší než v Cammarota baru.

 

Dále doporučuji zajít na náměstí jménem Piazza Bellini, kde se schází studenti a popíjí. V barech najdete většinou velké lahvové pivo za 1,5 eur. Z barů bych doporučil Greenwitch nebo Galleria19.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kam na výlety?

V Itálii mají každou první neděli v měsíci všechna muzea a památky zadarmo. Toho určitě využijte. Na české poměry jsou totiž vstupy docela drahé. A pokud se máte rozhodnout jestli si koupíte jídlo nebo radši zaplatíte vstup…máte jasno.

 

Kam v Neapoli?

Podle mě je v Neapoli pořád co dělat, máte tam spoustu památek a potulování se po uličkách je taky super, ale nedělal bych to večer :D Až vás to omrzí v okolí je taktéž nespočet zajímavých míst, a až vás omrzí i to, stačí si koupit letenku za 10 eur někam jinam :D Navíc s kartou například od Erasmusland, což je organizace, které se stará o zahraniční studenty máte každý týden 2 slevové vouchery na 3 eura.

 

 • Castel Nuovo – nejmladší z hradů
 • Catel Sant’Elmo – je z něj neskutečný výhled, vřele doporučuji, cena pro studenty 2.5 eur
 • Catel dell’Uovo – hrad, na který je vstup zdarma – je z něj krásný výhled
 • Piazza  del Plebiscito – velké náměstí v blízkosti moře
 • Stanici metra Toledo – Praha by se mohla insirovat, větčina stanic je celkem hezky postavena
 • Podzemní město (Napoli Sotterranea) – zajímavostí je, že 60% Neapole je postavené na starém městě, které byly zaplaveno bahnem
 • Botanická zahrada – je otevřená ve všední dny a je zadarmo
 • Capodimonte – krásný park s muzeem
 • Španělskou čtvrť
 • Archeologické muzeum
 • Spaccanapoli – nejdelší rovná ulice v Neapoli, je dlouhá 2 km.
 • Určitě nezapomeňte navštívit nějaký z kostelů, jsou opravdu krásné

 

Okolí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Vesuv – máte 2 možnosti, buď pojedete vlakem do stanice Pompeii nebo Ercolano a zaplatíte si autobus za 10 eur + 10 eur vstupné do národního parku. Druhá možnost je vydat se na hiking, ale na druhý vrchol.
 • Pompeii – město zničené při výbuchu sopky
 • Amalfi cost – Positano, Amalfi, Sorento – moje oblíbená místa, doporučuji zkusit si i Hiking jménem Sentiero degli Dei.
 • Dále se můžete vydat na východní pobřeží do měst jako je Bari, Alberobello, Monopoli či Matera (město, jež je městem kultury 2019)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Určitě Vám vřele doporučuji město navštívit! Pro mě to byl opět nezapomenutelný půl rok mého života. Na tu špínu a ten občasný smrad jsem si zvykl :D Hluk jsem nakonec také nevnímal. Mají tu nejlepší pizzu na světě, ceny jsou podobné jako v ČR. Máte neskutečné množství památek, míst a krás přírody, které lze navštívit. Dejte si však pozor na zloděje, ale ti jsou přeci všude. :D

8

Lukáš, ICM Teplice