Semináře věnované improvizaci v Klubu Klamovka

cropped-remix.png

Klub Klamovka DDM hl. m. Prahy je známý tím, že v něm pravidelně každý měsíc probíhá nejen Improliga, ale i semináře, které se zaměřují na učení a zdokonalování improvizačního umění.
Naučit se umění improvizace není vůbec jednoduché. Když to ale zvládnete, budete mít život jednodušší. Improvizace je jak pro rozené řečníky, tak pro ty, kteří mají ostych a bojí se třeba projevu před tabulí či obecně je doprovází tréma. Díky zvládnutí umění improvizace získají mladí lidé větší sebevědomí a rovněž si rozšíří slovní zásobu.
Přijďte se nejprve podívat na Improvizační zápas do Klubu Klamovka, abyste věděli, co improvizace obnáší. Poté se můžete přihlásit na seminář, který se intenzivně tomuto umění věnuje. Pro studenty středních škol je asi nejvhodnější Řečniště, které se koná každý rok v říjnu. Na něm se účastníci naučí zvládat krátké minutové nebo dvouminutové Osobní promluvy, jež se většinou věnují předem zadanému tématu, často se může jednat i o osobní zpověď. Na pohotovost je potom zaměřen Souboj otázek. Při něm se dvě skupiny studentů postaví proti sobě a soupeří v otázkách na téma, které vybere někdo jiný, lektor nebo kdokoli z publika. Na otázku se dá reagovat vždy jen otázkou, ta ale musí být v návaznosti, nemůže být jakákoli. V tomto souboji většinou vítězí ti pohotovější, ale i větší řečníci se občas spletou a reagují odpovědí, tudíž souboj prohrají. Variantou Souboje otázek je Argumentace a debata. Zde dvě skupiny argumentují pro a proti na předem dané téma, na které mají nějaký čas se připravit. Jedna skupina ho prosazuje a jmenuje jeho výhody, druhá se jí to snaží vyvrátit. Argumentace je poměrně náročná, každý by v ní měl hovořit jednu či dvě minuty, a byť se to nezdá, je to docela dlouhá doba, pokud nemáte připravené pádné argumenty.
Kromě velmi žádaného Řečniště probíhá každý měsíc v Klubu Klamovka víkendový Improworkshop či semináře pod názvem Freestyle Longformy, které se nezaměřují na krátké, úderné improvizační scénky, ale na delší a hlubší formy improvizace bez omezeného časového limitu. Na těchto seminářích budete mít možnost zaměřit se více na charaktery postav, naučíte se vytvářet opravdové příběhy, které vás samy povedou.
Semináře improvizace probíhají vždy pod vedením zkušených lektorů, členů improligy nebo trenérů debatní ligy. Pokud vás improvizace zaujala, není nic snazšího než se podívat na stránky http://www.ddmpraha.cz/klamovka a najít si některý ze seminářů.

Štěpánka Friedrichová ICM DDM hl. m. Prahy