Sibiřský příběh

2017_06_ICMBrno_sibiř

Zima, hlad a únava. Utrpení raněných, strach z budoucnosti a vše přebíjející touha vrátit se domů. To vše prožívali naši legionáři vracející se z Ruska do nově založeného Československa. Ve školách se sice učíme o jejich odvaze při bitvě u Zborova a dalších válečných střetech, ale jen málokdy se mluví o problémech, kterým museli tito muži a ženy, které je doprovázely, čelit.

A právě to se rozhodlo v roce 2013 změnit larpové sdružení Rolling. V jejich dílně vznikla výpravná historická hra Legie: Sibiřský příběh. Příběh této hry se odehrává na Sibiři v době ruské občanské války, kdy se celá země zmítala v chaosu. Hráči se ujímají rolí jednotlivých fiktivních československých legionářů a civilistů – dobrovolníků z jednotky, která musí projít zemí nikoho, aby se dostala ke zbytku legií a nakonec snad i domů. Cestu jim kromě drsných přírodních podmínek Sibiře znepříjemňují i jednotlivé válčící strany, které se je snaží zatáhnout do konfliktu a získat na svoji stranu.

Pokud se chcete dozvědět něco o naší historii, prožít si dva dny plné akce, napětí a nejistoty a zakusit na vlastní kůži válečné útrapy, Legie jsou pro vás ideální příležitostí. Rolling pořádá obvykle 4 běhy – dva mezinárodní a dva české. Na výběr je ještě mezi během běžným a mrazivým, který je fyzicky náročnější, ale věrohodnější, protože například zraněné spolubojovníky je třeba opravdu nosit.

Co se týče žen v legiích, legionářek je ve hře sice jen málo, ale ani nebojové civilistky či sestry nejsou nijak ochuzeny o zážitky. Já sama jsem měla příležitost zahrát si sestru Červeného kříže a neměnila bych. Dle mého názoru byl mnohem větší adrenalin pobíhat po bitevním poli beze zbraně, jen s kusem gázy a lahvičkou morfia.

Ať už vás tedy zajímá období první světové války nebo ne, pokud máte rádi drama, adrenalin a silné zážitky, Legie mohu jenom doporučit. Je o ně však obrovský zájem a přihlašování na zimní hru začíná většinou už v červnu, tak si dejte pozor, ať to nepromeškáte. Všechny potřebné informace naleznete na stránkách legie.rolling.cz.

 

Sabina Žilková

ICM Brno při ASK ČR