Jak získat díky sociálním sítím práci

Lidé si sociální sítě oblíbili. Hrají na nich ale i hry, starají se o své virtuální mazlíčky, sdílejí s ostatními hudbu nebo fotky. Není ani divu, že většina si pod pojmem sociální sítě vybaví zábavu. Jenže existují i takové, které slouží pro vyhledávání pracovních příležitostí či navazování a udržování obchodních kontaktů. Pojďme se na ně nyní podívat.

Nejrozšířenější profesní sociální sítí je LinkedIn. Tak trochu se podobá známému Facebooku. Uživatelé tu také vytvářejí různé skupiny, píší si zprávy, posílají pozvánky. Lidé tu však spíše než přátele hledají kolegy a vytvářejí si síť profesních kontaktů. Rozšíření seznamu je jednoduché, stačí svým známým z práce a obchodním kolegům, ať už těm současným nebo minulým, poslat pozvánku. Nezáleží přitom, zda jsou registrovaní nebo ne. Na síti je možné poznávat také známé svých známých, čímž se seznam kontaktů dále rozšiřuje.

Od kolegů a obchodních partnerů uživatelé dostávají doporučení. A právě databáze kontaktů, doporučení a virtuální životopis, který si každý může na síti vytvořit, umožňuje získat zajímavou nabídku práce. Zaměstnavatelé tu často vyhledávají vhodné kandidáty na volná pracovní místa.

Síť LinkedIn byla spuštěna na jaře 2003. Dnes má více než 60 milionů členů v asi 170 zemích z celého světa. V únoru roku 2008 byla spuštěna i mobilní verze m.linkedin.com.

Kromě LinkedIn existují i sítě, které sice nejsou tolik rozšířené a u nás spíše neznámé, ovšem v některých zemích si dokázali získat oblibu. Příkladem je Xing, která vznikla v polovině roku 2003 a dnes ji používá asi sedm milionů lidí. Existuje řada jazykových mutací, kromě hlavních světových jazyků taky například ve finštině, švédštině, turečtině nebo korejštině. Kromě rozšiřování seznamu kontaktů si tu lidé mohou také vyměňovat profesní informace. Také Xing má verzi přístupnou pro mobilní telefony mobile.xing.com.

Další sociální sítí vhodnou pro udržování a rozšiřování pracovních kontaktů je Naymz. Přes milion lidí zde má profil, který slouží podobně jako u LinkedIn jako elektronická vizitka, díky níž může každý uživatel zapůsobit na zaměstnavatele hledajícího schopnou pracovní sílu. Síť funguje od roku 2006 a téměř polovina jejich uživatelů jsou Američané.

Radka Spurná
Regionální koordinátor / redaktor
Kraj Olomoucký

Přidej komentář jako první k "Jak získat díky sociálním sítím práci"

Zanechte komentář