Sociální sítě

Pomaličku otevírám dveře svojí třídy. Randál, který se line po celé škole, naznačuje, že je právě všemi tak dlouho očekávaná přestávka. Pohled, který se mi naskytl, beru jako samozřejmý, již několik let se opakuje. Předpokládám však, že kdybychom do naší třídy nepozorovaně propašovali osobu z generace našich babiček, asi bychom měli co dělat, abychom ji uchránili infarktu. Proč? Hlahol je sice pořádný, ale málokdo spolu mluví. Všichni jsou totiž online! Někteří odvážlivci nonstop, ti, kteří se snaží navodit dojem slušného studenta až nyní, o přestávce.

Postavím se před tabuli a rozhlédnu se po třídě. Obrázek, který se mi naskytl, je k popukání. Ta zběsile ťuká nejaktuálnější drby na Facebook a ty dvě sedící na opačné straně třídy neváhají a samozřejmě bleskurychle „lajkují“ a komentují. Skupinka nejtišších podivínů otáčí své nadupané mobily proti svému obličeji a s patřičným šklebem se fotí. Samozřejmostí je vše co nejrychleji sdílet a ve skrytu duše (nebo i nahlas) jásat nad novým „lajkem“. Notebooky, tablety či jiné technické vychytávky jsou v plném provozu a nikoho nepřekvapí videohovor s kamarády, kteří momentálně obsadili třídu hned za zdí.
Sociální sítě nás naprosto ovládly. Žijeme online, myslíme online,…zemřeme online. Toto by mohlo být nové heslo přítomnosti, resp. budoucnosti. A bez kterých sociálních sítí si to moje generace nedokáže představit? Jednoznačně vévodí Facebook. O Twitteru možná někdo někdy slyšel a Google +? O tom pro změnu neslyšel asi nikdo. Facebook dominuje, alespoň, co se mě a naší třídy týče. Spojil nás v bezva partu- co na tom, že jen virtuálně. Nač řešit spory mezi sebou z očí do očí, když někomu můžu „hodit“ nehezký příspěvek na vlastní zeď? Samozřejmě má facebook i svá pozitiva- můžeme být v kontaktu s lidmi, se kterými bychom se jen tak naživo už nepotkali. Díky tomuto kladu si můžu psát s kamarády z projektů a mám pocit, že projekty běží dál. Ovšem kdo další používá sociální sítě k tomuto bohulibému důvodu?
Facebook nás prostě ovládl, mě nevyjímaje. Proto zapluji do lavice, zkontroluji zprávy na facabooku, „lajknu“ spolužákův status o nejpitomější písemce z matiky a zapojím se do debaty o tom, jak kamarádku pozval jeden kluk na rande. Jak jinak, než přes facebook!
Míša, Moravské Budějovice

Přidej komentář jako první k "Sociální sítě"

Zanechte komentář