Soutěž „Článek měsíce“ zná oceněné za únor

clankySoutěž „Článek měsíce“ pokračuje a zná své další oceněné. Účastníci se v únoru opět hezky rozepsali. Tentokráte zejména umělecky. Obsahově jsou texty velmi různorodé a celkově se v zásilce objevila desítka článků, s různými náměty a způsobem zpracování.

„Oceňuji náměty, které autoři ve svých článcích zpracovali, a úvahy považuji za velmi povedené,“ říká o úrovni článků Šárka Szlaurová – redaktorka týdeníku Horizont. „Až mysticky na mne zapůsobila úvaha o Modrém plameni a cítím z ní osobní prožitek autorky,“ sděluje osobní dojmy Szlaurová. „Příběh řeckého chlapce je taky hodně zajímavý a poutavý, navíc pěkně zpracovaný,“ těší se na pokračování Szlaurová.

A co můžou do příště mladí autoři vylepšit? Pozor na přílišnou délku příspěvků, které přesahují stanovených 50 řádků. „Dojem ze zásilky není nijak moc výrazný. Vyskytují se ještě drobné nedostatky ve formě psaní příspěvků. Někde opět chybí jméno autora a kontaktní e-mailová adresa, není dodržováno řádkování 1,5 (které usnadňuje čtení), názvy článků jsou nevýrazné a splývají mnohdy s textem, objevují se drobné gramatické nedostatky,“ vyjmenovává prostor pro zlepšení Božena Klímová, členka Obce spisovatelů.

Hodnotitelky příjemně překvapila úvaha „I krásný meloun může být nedozrálý a málo sladký“. Mezi oceněnými se objevila reportáž o studentech účastnících se semináře v Hukvaldech.Všechny články jsou svým způsobem zajímavé a kvalitní a ve školních časopisech mají své místo a Klímová shrnuje: „Jsem již teď zvědavá, jaké druhy článků dorazí za měsíc duben a zda se do nich promítne jaro.“

Soutěž „Článek měsíce“ hledá každý měsíc články školních časopisů – vydané nebo připravované pro vydání. Tímto způsobem tak přibližuje práci jednotlivých členů školních redakcí. Soutěž je realizována v rámci 4. ročníku soutěže „O nejlepší školní časopis roku 2010″ a ve spolupráci s časopisem REMIX.

Zájemci o účast v dalších měsících můžou posílat své články na email: clanek(zavináč)askcr.cz

CENY ZA MĚSÍC ÚNOR

V kategorii do 15 let

1/ Co pro mě znamená fantazie od Karoliny Sedláčkové, VI. B., ZŠ Olejnice
Článek je tvárný, autorka se nebojí překládat své úvahy a fantazie. I námětově je příspěvek zajímavý.

2/ Modrý plamen od Kateřiny Krškové, VIII. C, Časopis GAG – BEN, ZŠ Třebíč
Mysticky na mne zapůsobila úvaha a cítím z ní osobní prožitek autorky.

V kategorii do 22 let

Vlastní umělecká tvorba:
1/ Čip v hlavě od Kateřiny Hajnové, 17 let, časopis Popocatépetl, vlastní umělecká tvorba.
Zajímavý námět, dobré zpracování, variabilní pohled na technické možnosti ve spojení s lidským prvkem. Odvaha nebát se fantazie a prezentovat ji. Článek uzavírá vtipně humorná pointa.

Reportáž:
1/ Hukvaldský seminář od Oly Panákové, 18 let, Střední zemědělská škola, Český Těšín
Forma psaní do deníčku o akci, která jistě stojí za povšimnutí. Jazykově dobré. Místy vtipné. S lehkým nadhledem. Nikoliv jen popisné. Nedostatkem je délka (něco málo, nad stanovený limit, řádkově pouze vzdálenost jednoduchá, ne 1,5. Nicméně tato drobná pochybení neubírají zaslanému příspěvku na kvalitě.

Mimo kategorie:
1/ Ideál krásy od Davida Kozloka, student Ekonomiky a podnikání na SŠ DVS.
Svým hloubáním nad ideálem krásy ve vztahu člověka k člověku dokázal nabudit atmosféru opravdového zájmu o nelehké a více než jen aktuální téma. Také „vzkazovaný dosah” této úvahy je velmi pozitivní a není zatížen přehnaným moralizováním. Jazykově článek bez zásadních prohřešků. Čtivý, provokující čtenářovo vlastní zamyšlení nad daným tématem. Autor zpracoval aktuální téma, těší mě, že si uvědomují i mladí lidé, jak je kult krásy ošemetná záležitost, a nebojí se na něj upozornit. Vytkla bych jen délku.

Petr Kantor
regionální koordinátor – redaktor
kraj Moravskoslezský

Zanechte komentář