Spotřební zboží aneb pohodlnost a lenost nadevše

kompas_blue

V dnešní době jsou lidé čím dál tím víc línější. Zaznamenávám to spíše u mladší generace, kdy nepřemýšlí nad svým chováním a jeho dopadem na společnost a na životní prostředí. Ať už je to tím, že kouří a vyhazují nedopalky okolo sebe, nebo tím, že si koupí pití a PET lahev se ani nenamáhají hodit do tříděného odpadu.

Konkrétně v Jindřichově Hradci je jeden menší les, ve kterém jsou pravidelně odpadky. Tyto odpadky pochází z 90 % od studentů a mladých lidí, kteří tam chodí popíjet a kouřit. Když se tam člověk projde, téměř vždy narazí na obaly od cigaret, od sušenek, na nedopalky od cigaret a na rozbité sklo.

Myslím si, že této generaci nedochází, jak nebezpečné to je. V tomto lese, a i v jiných žijí zvířata. Hodně lidí tam také chodí na procházky se svými psy. Paní učitelky tam chodí s dětmi ze školky si hrát, a ačkoliv tam veřejná služba uklízí, nedaří se les udržovat ve stavu, ve kterém by měl být, tedy v čistotě a v bezpečí.

Tento problém nenastává jen v lese, ale téměř všude. Lidé si zvykly po sobě neuklízet. Zvykly si, že to za ně udělá vždy někdo druhý. Ráda bych podotkla, že se to samozřejmě netýká všech. Zaznamenala jsem veliký posun u lidí, kteří se zajímají o zdravý životní styl, o životní prostředí a chovají se svědomitě.

Nejsmutnější na tom je, že když se někdo snaží těmto mladým lidem říct, ať si po sobě uklidí nepořádek, který udělali, jsou zlí a sprostí. Nemyslím si, že by to bylo jen věkem, i když to samozřejmě vliv má, spíše si ale myslím, že je to náturou.

Jediné, co bych na závěr chtěla říct je, že doufám, že to většině dojde postupem času. A jak řekl francouzský spisovatel pan Albert Hugo: „Člověk ovládá přírodu, aniž by se naučil ovládat sám sebe.“ A nad tím by se mělo spoustu lidí zamyslet.

Autor: Zuzana Gerlová, ICM Jindřichův Hradec z.s.