Státní maturita má zelenou

Praha – Vláda premiéra Petra Nečase ve středu 18. srpna 2010 posvětila spuštění státních maturit v příštím roce. Ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV) se podařil prosadit návrh, aby se pokračovalo v přípravě stáních maturit. Vláda se však k návrhu vyjádřila celkem neutrálně, Dobeš totiž nezískal podporu všech ministrů.


Premiér Petr Nečas (ODS) a všichni ministři za ODS pro Dobešův návrh nehlasovali, respektive se zdrželi hlasování. Nicméně Nečas zcela společnou zkoušku nezavrhuje. „My jsme přesvědčeni, že státní maturita nebo nějaká forma státní zkoušky je nutná pro udržení kvality našich škol, a také umožní věrohodné srovnání jednotlivých škol stejného typu,“ uvedl premiér na tiskové konferenci těsně po jednání vlády. Všichni ostatní přítomní ministři za TOP 09 a Věci veřejné zvedli pro návrh ruku. Může se tak připravovat i dříve ohlášená maturitní generálka, ke které se přihlásila většina středních škol. Ta tedy proběhne podle plánu letos na podzim.

Premiér Petr Nečas (vpravo) a ministr školství Josef Dobeš.

Po komunitních sítích se studenti brojí proti maturitní generálce a chtějí ji bojkotovat. Aby se státní maturity odložily mají studenti záměrně testy na maturitní generálce vyplnit špatně. Ministr školství však upozorňuje, že studenti mohou na konspirační bojkot maturitní generálky zapomenout. Podle slov Dobeše maturitní generálka nemá testovat znalosti studentů, ale logistiku a práci zkušebních komisí. Znalosti a možnosti úspěchu či neúspěchu studentů má Ministerstvo školství zmapováno z dřívějších testování, například z projektu Sonda maturant 2008. „Generální zkouška má zejména ověřit logistiku a organizační připravenost. Až tak nejsou důležité výsledky studentů, protože oni jsou na začátku čtvrtého ročníku,“ upřesnil ministr školství. Dále dodává: „Co se týká úrovně náročnosti, tak málo kdo ví, že ministerstvo má připraveno takzvané pre-testy, kde byli náhodně vybráni studenti, kteří už postoupili tuto zkoušku.“

Dalším argumentem ministra školství Josefa Dobeše, proč v projektu maturit pokračovat je, že by se vyšší úroveň plánované státní maturity mohla stát vstupenkou na vysokou školu. O tom už ministr jedná s rektory vysokých škol. Ti zase chtějí, aby se systém zaběhl a potom se rozhodou, zda úspěšně absolvovaná vyšší úroveň zkoušky bude maturantům otevírat dveře na vysoké školy.

Nová maturitní zkouška bude mít v příštím roce náběhovou fázi. Společná část maturity bude mít dvě povinné zkoušky a maximálně tři nepovinné. Od roku 2012 by se státní maturity měly rozjet naplno a ke dvěma povinným zkouškám přibude ještě třetí. Profilová část maturity bude realizována na jednotlivých školách zvlášť. Její podobu tak budou určovat ředitelé středních škol.
__
Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Přidej komentář jako první k "Státní maturita má zelenou"

Zanechte komentář