Státní maturity opět na pořadu dne

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová se ve čtvrtek 4. února setkala s kritikem státních maturit Marcelem Chládkem. Náměstek středočeského hejtmana a senátor za ČSSD Chládek v posledních dnech několikrát kritizoval stav příprav státní maturity. Požaduje po ministryni školství, aby zavádění státních maturit zastavila nebo alespoň zadala úplnou revizi dosavadních uskutečněných kroků, souvisejících se státními maturitami.

Ministryně školství Miroslava Kopicová (archiv Remix)

Ministryně školství Miroslava Kopicová (archiv Remix)

Státní maturity, které byly opět v loňském roce odloženy na jaro 2011 nelze podle dřívějších vyjádření Miroslavy Kopicové dále odkládat. Pokud by mělo dojít k opětovnému odložení státních maturit je ministryně připravena podat demisi. Jednání se senátorem Chládkem mělo podle Kopicové věcný charakter než politický. „Je mi jasné, že volby jsou za dveřmi a maturita je pro politiky velice atraktivní téma. Myslím si však, že v první řadě musí jít o prospěch žákyň a žáků, ne o politiku,“ řekla Kopáčova po jednání s kritikem státních maturit Marcelem Chládkem. Ministryně sdělila senátorovi, že další odklady jednotné zkoušky by znamenaly konec státní maturity. Podle ní již není možné dále čekat. „Zpochybňování státní maturity celé myšlence jednotné srovnatelné zkoušky škodí. Další odklad by pak znamenal její úplný konec,“ dodala ministryně Miroslava Kopicová po jednání.

Určitou shodu, mezi Miroslavou Kopicovou a Marcelem Chládkem, spatřují oba, v existenci určitých rezerv v oblasti přípravy pedagogů na průběh nové maturitní zkoušky. Podle slov ministryně Ministerstvo školství o tomto problému ví a již velmi intenzivně pracuje na zlepšení celé situace. Do ostrého startu nových maturit zbývá podle plánu 15 měsíců. Pro vyřešení přednesených problémů zbývá času mnohem méně. Mělo by se to stihnout do generálky státních maturit, která proběhne letos v říjnu.

Senátor Chládek požaduje veřejné slyšení na půdě Senátu. Miroslava Kopicová se slyšení nebrání a je připravena před senátory předstoupit.

Již před několika dny ministryně školství na tiskové konferenci vyvracela mýty o státní maturitě. Zejména takové, že vysoké školy nepožadují jednotnou maturitní zkoušku. „Tyto nepravdy se objevily paradoxně vzápětí poté, co jsem s vysokými školami absolvovala velice úspěšné jednání, jehož základní výstup zněl: většina vysokých škol státní maturitu podporuje a některé z nich jsou připraveny začít ji okamžitě využívat jako doplňkové kritérium při přijímacím řízení. Nemůžeme po vysokých školách chtít, aby státní maturitu dopředu akceptovaly jako jediné kritérium. Teprve časem – za rok, za dva, až bude odzkoušena – k ní budou přihlížet více,“ uvedla Miroslava Kopicová.

V souvislosti s přípravami státních maturit v roce 2010 byly stanoveny pro tento rok čtyři priority. Za prvé musí v říjnu proběhnout maturitní generálka, která ověří především logistické zabezpečení a bezpečnost maturitní zkoušky. Druhou prioritou bude vzdělávání pedagogických pracovníků a doškolení, těch, kteří dosud kurzem neprošli. Třetím úkolem bude průběžné zajištění informací a intenzivní dialog se všemi, kterých se maturitní zkouška dotýká. Čtvrtým bodem stanovených priorit bude dialog s vysokými školami o využití výsledků maturity pro přijímací řízení.
„Státní maturita bude připravena. Z hlediska věcného není ke zpochybňování či odkladu nové maturitní zkoušky nejmenší důvod,“ těmito slovy uzavřela Miroslava Kopicová brífink na začátku února, na kterém byly vyvraceny některé nepravdy o státní maturitě.

Pavel Dvořák, Regionální koordinátor – redaktor, Kraj Středočeský

Přidej komentář jako první k "Státní maturity opět na pořadu dne"

Zanechte komentář