Strašák jménem maturita v kostce

PETROVICE

Poslední ročník je pro většinu středoškoláků největším strašákem. Většina z nich totiž zakončí své čtyřleté studium vykonáním maturitní zkoušky. Když se ohlédnu zpět, všechny tři předešlé ročníky, i polovina toho posledního, utekly jako voda. Pro většinu z nás nyní nastává panika, když téměř dennodenně slýcháváme z úst vyučujících, že je maturita za dveřmi. Na sociálních sítích každá druhá reklama obsahuje slovo maturita a při pomyšlení na obsah skript k maturitní zkoušce mě berou mdloby. Ale situaci odlehčujeme povzbuzujícími motty jako například: U míchačky, tam jsou kačky, PS: sejdeme se na pracáku, podzimní listí to jistí, nechápeš? U maturity pochopíš! Vím, že nic nevím.

I když se to nezdá, maturita za dveřmi opravdu je. Mnohokrát usínám s myšlenkami, jestli ji vůbec zvládnu. Stihnu se naučit všechno? Vyberu si přijatelné téma z angličtiny, známé dílo z češtiny či dobré otázky z oborových předmětů? A co státní maturita? Nenechám se rozhodit chytáky, které její tvůrci nachystají? A vyberu si správné téma slohové práce, o kterém se dostatečně a věcně rozepíšu? K tomu všemu by mi měla pomoct dobrá příprava a samozřejmě i trochu štěstí. A když ne, hvězdy září v září.

Některým stačí svatý týden, dalším 14 dnů a někteří se učí několik měsíců dopředu. Příprava je individuální a každý jednotlivec k ní přistupuje odlišně. Nám již od února umožnili doučování z programování, které jsme už rok neviděli. Pomalu si začínáme vypracovávat otázky do jednotlivých předmětů. Já osobně nezahálím ani se čtením knih, kterých už mi zbývá jenom pár. Také slohové práce do češtiny, na které jsem za tři roky studia příliš nedbala, se nyní snažím psát zodpovědně. V tomto období se hodně maturantů chytá za hlavu, když slyší od profesorů, jak je důležité učit se průběžně, přitom oni nad tím vždy jen mávli rukou. Ale buďme upřímní, za ty 4 roky se všechno zapamatovat nedá. A kolik studentů se v dnešní době učí do školy průběžně? Myslím si, že je v jednotlivých třídách napočítáme na prstech jedné ruky. To stresové období za chvíli skončí a já věřím, že pro všechny maturanty úspěchem, za kterým stála kvalitní příprava. A proto všem budoucím i současným maturantům přeju mnoho úspěchů, zdaru i šťastnou ruku při tahání maturitních otázek. J A kdyby to náhodou nevyšlo, nezoufejme, i Gagarin vyletěl.

 

A pár čísel na závěr:  – První 3 otázky z každého předmětu umí všichni.

          – Číslo 24 je nejčastější číslo tažené otázky.

          – 98 % lidí řekne alespoň jednou během přípravy „to nedám“.

          – Průměrně každý 8. maturant si vytáhne otázku, kterou chtěl.

          – Měsíc po maturitě si pamatujete pouhých 20% z toho, co jste se naučili.

 

 

 

Adéla Hanusková – studentka SŠ za ICM Petrovice u Karviné

Přidej komentář jako první k "Strašák jménem maturita v kostce"

Zanechte komentář