Střední školy: Vzdělání skutečně pro každého

Kdo si počká, ten se dočká, takové by mohlo být motto letošních přijímacích řízení ke studiu na středních školách v Pardubickém kraji. Hejtman kraje Radko Martínek měl jistě ten nejlepší úmysl, když školní veřejnosti (ostatní to považuje za samozřejmost) vysvětlil, že má-li být studium ukončeno maturitní zkouškou, musí mu předcházet zkoušky přijímací.

ŠkolaInu, cesta d pekel bývá dobrými úmysly lemována… Jednotné přijímací zkoušky, které letos Pardubický kraj poprvé zavedl pro maturitní obory, splnily svůj účel jen částečně. Kraj chtěl tímto způsobem zvýšit úroveň studentů na gymnáziích a obchodních akademiích a přivést více dětí ke studiu na odborných, zvláště technických školách, a učilištích.V druhém kole přijímaček však školy výrazně snížily bodový limit pro přijetí, takže mnohé braly prakticky každého. A kdo neuspěl ani ve druhém kole (což bylo prakticky nemožné), může využít ještě kola třetího, případně čtvrtého, až se na nějaké střední škole konečně uhnízdí.

„Potvrzuje se, že míst v prvních ročnících středních škol je při klesajícím počtu dětí stále mnoho a školy se je snaží naplnit nezávisle na kvalitě uchazečů,“ uvedla pro média krajská radní pro školství Jana Pernicová. Jenže to se „tak nějak ví“ už pěkných pár let. Snad se už blýská na časy. Ve středu 15. června se chce krajská radní Jana Pernicová sejít s řediteli různých typů škol. Asi jim nepřinese příjemnou zprávu:  pro příští rok bude kraj jako zřizovatel středních škol stanovovat bodovou hranici po vzájemné dohodě i pro další kola přijímacích zkoušek. (pl. zr)
Kam lze ještě podat přihlášku: Gymnázium V Chrudimi, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště obchodu a služeb v Chrudimi, Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice, Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická Svitavy.

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

Přidej komentář jako první k "Střední školy: Vzdělání skutečně pro každého"

Zanechte komentář