Studenti vyšli do ulic

fotoICM UH duben1

Po nedávných protestech na začátku března s názvem “NE Zdeňku Ondráčkovi do čela komise pro GIBS”, jež znamenaly tvrdé ohrazení se veřejnosti s obsazením vedoucí funkce GIBS a jež se konaly ve všech větších městech po celé České republice, se do ulic vydávají lidé znovu. Tentokrát v čele se studenty.

Nápad uspořádat akci „Vyjdi ven“ vznikl na pražské DAMU a datum akce 15.3. není zcela náhodné. Tento den je totiž Mezinárodním dnem proti policejní brutalitě.  Postupem času se k účasti začaly hlásit i další české školy, včetně těch na Slovácku. Přesněji se v rámci středních škol na Uherskohradišťsku zapojilo Gymnázium Uherské Hradiště, Stojanovo gymnázium Velehrad, OAUH, Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště a Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště.

Studenti požadovali následující:

  1. Aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.
  2. Aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.
  3. Aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

Zatímco někteří studenti ze zmíněných škol dostali svolení pořádat demonstraci mimo prostory školy, někteří se museli spokojit se školním hřištěm. Mezi nimi bylo například i Gymnázium Uherské Hradiště, kde se navíc demonstrace konala ve dvou vlnách, pro starší a pro mladší, tak, aby nebylo narušeno vyučování.

Účastníci demonstrace měli také možnost podepsat výzvu Vyjdi ven, což mnozí z nich také udělali, a tak na konci demonstrace výzva čítala celkem 264 podpisů. Podpisové archy budou následně oskenovány a zaslány do Senátu.

Pro ICM Uherské Hradiště Denisa Burešová

Foto: Jonáš Kunčar