Studium ve Velké Británii?

Studium v zahraničí je spojováno s velkou prestiží a, i když se může zdát, že je to jen neuskuskutečnitelný sen, opak je pravdou. Na internetu je mnoho informací, přes webové stránky až po zkušenosti samotných studentů, kteří to zažili na vlastní kůži. Z vlastních zkušeností můžu doporučit jednu věc – nestydět se a ptát se. Na Facebooku například existuje stránka Studuj v zahraničí, kde právě studenti, kteří mají zkušenosti, radí ostatním. Je zde ale také mnoho zajímavostí, odkazů apod. Čím více informací máte, tím lépe. Internet je v dnešní době přeplněn nepřeberným množství naprosto všeho a tak je někdy obzvlášť obtížné se v tom všem orientovat. S tím Vám může pomoci některá z agentur, které se zabývají právě cestováním, studiem a prací v zahraničí. Do jedné z nich jsem zavítala, domluvila jsem si schůzku a měla jsem tak příležitost zeptat se na vše, co mi vrtalo hlavou a teď bych se o to ráda podělila…

Information planet

Agentura, která pomáhá lidem z celého světa se studiem, cestováním a prací byla založena roku 1996 v Sydney. Od té doby otevřela na 25 poboček po celém světě. Svým klientům pomáhá s celým procesem vycestování (poradenství, získání víz, překlady vysvědčení atd.) Spolupracuje s několika partnerskými univerzitami v zahraničí a pyšní se stoprocentní úspěšností přijetí na univerzity. Všichni pracovníci agentury jsou profesionálové, s vlastními zkušenostmi, obrátit se na ně lze pomocí emailu, telefonicky nebo na Skypu. Webové stránky agentury jsou velmi přehledné a vyhledávání informací je velmi snadné. ZDE se můžete přesvědčit sami.

Studium ve Velké Británii

Když se řekne studium ve Velké Británii, mnoho lidí napadnou jako první univerzity Oxford a Cambridge, které se řadí mezi TOP 5 univerzit světa (podle žebříčku Topuniversities). Ve Velké Británii je samozřejmě mnoho dalších skvělých univerzit, záleží jen na vašich preferencích. Na začátku by Vám mohl pomoci systém UCAS, přes který se podává všech pět přihlášek a je zde mnoho podrobností jak o jednotlivých univerzitách, tak o oborech. Všechny členské země EU akceptují českou maturitu. To, z jakých předmětů se rozhodnete maturovat, by mělo odpovídat zhruba tomu, na jaký obor se hlásíte. Vaše známky by samozřejmě měly být co nejlepší.

Letter of motivation

Hlavním rozdílem mezi příjmacím řízením v České Republice a ve Velké Británii je to, že s vyjímkou univezit Oxford a Cambridge zde není třeba skládat příjímací zkoušky. Rozhodujícím faktorem pak bývá Letter of motivation, který by měl obsahovat Vaše zkušenosti, zájmy, důvod, proč jste si zvolili právě daný obor, apod. Důležité jsou také doporučení od učitelů, které by mělo obsahovat představení školy, kde studujete, zhodnocení Vašeho projevu, vašich schopností apod. Toto vše je třeba napsat jak jinak než anglicky.

IELTS

Podmínkou pro studium v Británii je odpovídající úroveň anglického jazyka, tedy taková, aby jste byli schopni psát eseje a chodit na přednášky. Téměř všechny univerzity vyžadují zkoušku IELTS, která je uznávaná ve všech zemích Commonwealthu a řadou univerzit v USA. Jen v Praze je mnoho přípravných kurzů, které je možné využít. Tato zkouška se skládá ze čtyř částí tak, aby otestovala schopnost studenta studovat v angličtině – speaking, reading, listening a writing. Tyto jednotlivé části jsou pak bodovány (1- téměř žádná znalost angličtiny, 9 – plné ovládání jazyka) a výsledkem je průměr všech částí. Většina anglických univerzit pak vyžaduje IELTS na úrovni minimálně 5,5 – 8, nebo ekvivalentní zkoušku, což je v tomto případě FCE. Při skládání zkoušky IELTS je důležité nacvičit si styl zkoušky. Například stránka Exam english pomáhá nakouknout do struktury zkoušek.

Finance

Studium ve Velké Británii je finančně velmi náročné. Školné na jeden školní rok činí 9 000 liber, je ale také třeba počítat s náklady na bydlení, což v prvním roce bývá kolej a v dalších letech se pak počítá s tím, že si bydlení obstaráte sami (většinou společně s přáteli, které si za první rok na univerzitě najdete). Celkové roční náklady jsou pak odhadovány zhruba na 21 000 liber ročně. Vše závisí na tom, kde se daná univerzita nachází, zpravidla čím větší město, tím vyšší náklady. Podrobnosti o veškerých poplatcích by měly být k nalezení na stránkách univerzit. Na školné za bakalářské studium britská vláda poskytuje bezúročnou půjčku (na magisterské nikoliv), více na gov.uk. Je možné také žádat o půjčku na bydlení.

Možnost stipendií

Existuje mnoho nadací, která poskytují stipendia, jak prospěchové, tak sociální. Řadí se mezi ně například The Kellner Family Foundation, Nadace Zdeňka Bakaly, nebo Stipendia Martiny a Tomáše Krskových.

Nejprve je třeba projít si obory, které univerzita nabízí, hledat reference, ptát se absolventů, studentů. Na webových stránkách www.topuniversities.com lze pak nálézt mnoho dalších srovnání, tato srovnání ale často nejsou moc objektivní, a proto je třeba kouknout i na studijní plány té dané uviverzity.

 

Dobrá informovanost je polovina úspěchu.

 

Více informací na webových stránkách Information planet.

 

Autorka: Tereza Rusová

Vložila: Iveta Schagererová, ICM Slaný

Přidej komentář jako první k "Studium ve Velké Británii?"

Zanechte komentář