Studium v zahraničí: je potřeba platit zdravotní pojištění?

stamp-451285_640

Vyjíždíte studovat do zahraničí a řešíte své zdravotní pojištění? Obecnou radou je mít u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění. Díky kartě máte nárok na stejnou péči jako občané v daném státě.

Zdravotní služby v zahraničí jsou v porovnání s ČR podstatně dražší. Pokud vyjíždíte na cesty, je proto vhodné si uzavřít také cestovní pojištění, které za vás uhradí případné léčebné výlohy, převoz atd.

Pojištění studentů

Cestujete-li jako student pouze na kratší dobu, postačí vám tedy již zmíněná mezinárodní platební karta. U dlouhodobého zdravotního pojištění jde o poměrně jednoduchou variantu. Studenti denního studia v ČR mají výhodu, že za vás pojištění uhradí stát. Stejně tak je tomu i v zahraničí, potřebujete mít akreditaci vybrané školy.

V případě, že je vám více než 26 let, musíte si platit zdravotní pojištění sami, bez ohledu na to, zda ještě studujete nebo ne.

Pojištění při dlouhodobém pobytu v zahraničí

V případě, že odjíždíte na déle než šest měsíců a nechcete platit pojištění v ČR, je potřeba navštívit příslušný úřad a požádat o přerušení. Stačí vyplnit formulář Prohlášení o dlouhodobém pobytu
v zahraničí. Povinnost platby vám zanikne dnem, který uvedete ve formuláři. Jaké podmínky je potřeba splnit?

  • nepřetržitý pobyt v cizině alespoň 6 měsíců
  • vyplnění Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině a dodání dokladu o tom, že studujete
    v zahraničí
  • nemáte jako pojištěnec žádné pohledávky či penále vůči pojišťovně

 

Pro ICM Cheb

Hana Šnajdrová