Svaťák

„Už se to blíží! Je poslední den před svatým týdnem. Dnes je poslední zvonění!“ S obavami mnozí studenti středních škol „stříhají metr“ ke dni, který se nazývám „posledním zvoněním“. Jedni se bojí toho, že už mají zhruba jen týden na učení k maturitě. A druzí toho, že budou o nějaké ty drobné lehčí, ale zato v pravdě voňavější či počmáraní.

Poslední zvonění je v podstatě start „svaťáku“ – svatého týdne, kdy mají maturující studenti poslední možnost dohnat své vědomosti nebo si zopakovat potřebnou látku k maturitní zkoušce.

Svatý týden nemá nic společného s Pašijovým týdnem, který je významným obdobím křesťanského liturgického roku. Ve studentském prostředí se jedná o týden, který někdo považuje už za prázdniny a někdo možná i za celé studium ve střední škole. Množí se názory, že se toho o „svaťáku“ mnoho zvládnout nedá, a co se člověk nenaučí za čtyři a více let, nejspíš za jeden týden už nestihne. Ale objevují se také frajeři, kterým se podařilo naučit pouze pár okruhů k maturitě a potom mít šťastnou ruku. A to prý zvládli pouze za období svatého týdne. Možná nad nimi bděli všichni svatí, ale dejme si ruku na srdce. Za jeden týden se těžko dožene to, co mělo být předmětem učiva za celé čtyři roky.

Svatý týden lze tedy považovat za takové opáčko z předepsaných okruhů. Objevují se také mýty, že někteří „superstudenti“ stačili vypracovat všechny maturitní okruhy v oněm svatém týdnu a ještě se to naučili. Popravdě by asi takového machra chtělo vidět hodně lidí a nejspíš by došlo i na jeho vystavení v muzeu pedagogiky.

Proto neusínejte na vavřínech svatý týden opravdu není časem pro studium všech předmětů od píky. Svaťák slouží jako čas pro utřídění nabytých vědomostí.

Můžete mít pocit, že nic neumíte a že si na mnoho věcí nevzpomínáte. To je naprosto normální! Proto využijte čas ve svatém týdnu pro naučení opravdu jenom toho, co vůbec nezvládáte. Pokud alespoň něco k nějakému okruhu řeknete, přejděte na ty, kde máte v hlavě místo okénka přímo prázdnou výkladní skříň.

Svatý týden je také vhodný pro vypracování bodů z okruhů – to jsou oblasti, ve kterých máte nejvíce znalostí z dané problematiky. Uvidíte, že když si uděláte ke každé otázce jednoduchou osnovu, budete mít jednodušší přehled a také si vzpomenete na více věcí, které znáte. Spustí se asociační procesy a budete mít pocit, že toho nakonec víte celkem hodně.

Pokud už jste nabytí vědomostmi a znalostmi, je fajn „svaťák“ využít jako odpočinkový a relaxační týden. Jsou tací, kteří v posledním týdnu před maturitní zkouškou k učivu vůbec nepřičichnou a zdárně odmaturují. To bývají studenti, kteří jsou si jistí ve svých vědomostech. Některým však chybí zdatnost dobře a souvisle mluvit. Proto i svatý týden může být tréninkovým týdnem ve schopnostech dobře mluvit. „U maturity můžeš cokoliv okecat, hlavně nepřestávej mluvit a nepovídej úplný hlouposti…,“ píše loňský maturant v diskusním příspěvku na internetu.

Existuje samozřejmě mnoho dalších možností, jak využít poslední týden před maturitními zkouškami. Musíte pozitivně myslet a věřit, že i ten poslední týden není jen čas, kdy by jste toho mohli udělat více a lépe, je to čas, o kterém víte, že jste toho udělali hodně a dobře!

Pavel Dvořák, Regionální koordinátor – redaktor, Kraj Středočeský

Přidej komentář jako první k "Svaťák"

Zanechte komentář