Svatomartinské slavnosti

Teplice5

Již minulý rok jsem se zúčastnil události, která se konala na Náplavce v Praze. Každý rok se tato událost koná spolu s tradičními farmářskými trhy. Chtěl bych se s Vámi podělit o tento kulturní zážitek.

Teplice1 Jelikož mělo v sobotu odpoledne pršet, vydali jsme se s přítelkyní na Rašínovo nábřeží už dopoledne. Byla sice zima, ale to nás neodradilo. Již dopoledne bylo na trzích strašně moc lidí. Trh byl rozdělen na dvě části. Na začátku byly stánky farmářských trhů, které tu jsou tradičně v sobotu, o kousek dál byly stánky s husími specialitami. Jako první jsme samozřejmě zašli ke stánku, kde měli svařák. Hrozně jsem se na něj těšil. Mám totiž rád netradiční svařáky, protože ten Teplice2klasický si můžete koupit úplně všude. Začali jsme tedy s bílým svařákem s hruškou, stál 40 Kč. Nejdříve jsem si myslel, že už ho nemají, protože jsem zaslechl ve frontě, že se ještě vaří. Kromě klasického a bílého měli ještě růžový s grepem.

Teplice3  Jediným mínusem všeho bylo, že se všude čekalo hrozně moc dlouho. Ochutnali jsme během dne ještě spoustu druhů svařáků. Nejvíce mi chutnal svařákopunč. K němu jsem si dal chleba se škvarkovou pomazánkou. Měli tam i husí paštiku, ale zas jsem nechtěl dávat tolik peněz za paštiku z plechovky :D U dalšího stánku jsme ochutnali punč s příchutí třesně, který byl také vynikající.

 

U jednoho stánku jsem narazil na jídlo, které mě překvapilo ze všech nejvíc, byla to specialita ze Sicílie arancini, naposledy jsem je jedl minulý rok v Itálii. Jedná se o smaženou rýžovou kouli se šafránem plněnou proscuitem a sýrem. Jedna koule stála 50 kč. Slečna mi ji ohřála v grilu, ale uvnitř byla stejně studená, ale to nevadilo.

Krom jídla zde byl i bleší trh, kde prodávali nejrůznější tretky, ale podle mě za docela dost přemrštěnou cenu. Mám hrozně rád atmosféru těchto trhů. Všude prodávají ovoce, zeleninu a jídlo. Nechybělo tam vůbec nic. Po celou dobu hrála živá hudba, což ještě více obohacovalo podzimní atmosféru.

A to hlavní? Přeci svatomartinská husa a víno! To jsme si nemohli nechat ujít. Dali jsme si gnocci, červené zelí a kousky husy. Jedna porce stála 110 Kč. Byla by přeci škoda nedat si toto tradiční jídlo. Prodávali dokonce macronky s husí příchutí. Byla tam také možnost zakoupit si degustační set, který obsahoval sklenici vína, propisku a blok, do kterého jste si mohli psát jaké vino jste měli.

Teplice5 Během odpoledne začalo trošku poprchávat, ale místy stále svítilo sluníčko, což vedlo k další krásné chvíli toho dne. Objevila se duha, která jako by vycházela z Pražského hradu. Byla to opravdu krásná podívaná, ale trvalo to jen asi 10 minut. Pokud budete mít příští rok touhle dobou cestu do Prahy, vřele vám doporučuji navštívit tyto slavnosti.

 

 

Lukáš, ICM Teplice

Přidej komentář jako první k "Svatomartinské slavnosti"

Zanechte komentář