Ta „těžší“ maturita

Letošní „zkouška dospělosti“ došla zásadní změny. To tam je „příjemných“ patnáct minut povídání si s lidmi na předem naučená témata. Nastává doba nejistých otázek a písemné formy, kde vás nikdo „jen tak mimochodem“ nepošťouchne správným směrem. Maturita už se prostě „neokecá“.

Mnozí studenti dávají najevo, tiše či hlasitě, svůj nesouhlas. Mnohým zase odpadá strach, že je jejich neoblíbený učitel „potopí“. Někteří považují za nemožné přečíst do maturity potřebnou kopu knih. Jiní jsou zase rádi – povídat si o úryvku, který mají před sebou a vyvolává v nich vzpomínky na celou knihu je jim příjemnější než horko těžko sypat z rukávu autora-datum narození-dílo pořád dokola.

Zkouška z jazyka o třech částech, z nich je třeba každou splnit – noční můra. Proč však nevzít maturitu jako přípravu na jazykové zkoušky stavěné na podobném základě, jako třeba FCE?

Maturita není jiná – pořád má stejné požadavky. Možná je pro určité procento těžší – a opět, proč ne? Vzdělání je jiné na každé škole, někdo musí znát realistické autory tři, někdo jich naopak musí znát dvanáct – tak proč neodlišit i úroveň dosaženého vzdělání?

Nový způsob maturity, minimálně část z českého jazyka, požaduje po studentech samostatnější práci než dosud. Otázky šly stáhnout a naučit, u knihy se pozná, zda ji dotyčný četl či ne. Konečně samostatná práce, která se těžko opisuje! Zkouška z angličtiny, u které musíte udělat všechny části? Mnohé obory vysokých škol mají stejné podmínky – zkoušku písemnou a ústní, každou musíte splnit.

Ačkoli „co je nové, nemusí být dobré“, nemyslím, že je vhodné hodnotit předčasně. Každá zkouška v životě je jiná a vždy může nastat změna. Tak proč prostě nezkusit tuhle? V každém případě, držím palečky!


Stanislava Rotterová, regionální koordinátorka – redaktorka, kraj Olomoucký

Zdroj:  Informační centrum pro mládež Prostějov,  www.icmprostejov.cz

Přidej komentář jako první k "Ta „těžší“ maturita"

Zanechte komentář