Tallinn – střed mých cest

Bylo 28. srpna. Stála jsem a mávala taťkovi s bráchou za bránou terminálu D na letišti ve Vídni. Letadlo vzletělo a až na palubě jsem si uvědomila, že následující semestr můžu spoléhat jen sama na sebe. ERASMUS začal.

Jako destinaci svého studijního pobytu jsem si vybrala Estonsko. V podstatě jsem o této zemi nic moc nevěděla a hlavně chtěla jsem během svého ERASMU cestovat a Tallinn je skvělé výchozí místo. O zemi i lidech jsem se postupně dozvídala a učila z běžných denních situací. To, že se na vás nikdo neusměje a že se s vámi nikdo do horlivého rozhovoru nedá, zjistíte již po prvním týdnu. Po druhém týdnu vzdáváte svou naději v to, že když se budete smát vy na ně, usmějí se časem oni na vás. Po třetím týdnu uděláte závěr, že jediné prvky konverzace, které potřebujete je: dobrý den= TERE, prosím= PALUN a děkuji= AITAH. Po čtvrtém týdnu přišlo ale příjemné překvapení, po měsíci jsem totiž zjistila, že dáte-li Estoncům čas a jakýsi odstup, ve finální podobě jsou vlastně velice přátelští a nápomocní.

Jako výchozí bod pro cesty jsem si snad nemohla vybrat lépe. Co by kamenem dohodil jsme měli Helsinky (72 km, lodě jezdily každé 2 hodiny). Do Osla a Stockholmu se lze levně dostat s RyanAirem a do pobaltských států a Ruska byly zase výhodné akce na cesty autobusem. Zážitky, vzpomínky. To, co už vám nikdo nevezme.

Jedete studovat, ale ERASMUS vás naučí i spoustu věcí, které nejsou z oboru. Bydlíte a taky se každý den setkáváte s lidmi několika národností. S lidmi s rozdílnými zvyky, tradicemi i způsoby chování a vyjadřování. Každý den vás něco překvapí, potěší, ale i zklame. Každým dnem jsem byla bohatší.

Bylo to, jako kdyby mi to někdo zrychleně přetočil a já stála 21. 1. 2013 na letišti v Tallinnu se sbalenými kufry, slzami v očích a spousty myšlenek v hlavě. Co jsem si ale odnesla hlavně, byla spousta nových přátel nejen na facebooku, ale i v srdci.

Je to zážitek k nezaplacení. Je to něco, co zažijete jednou za život. Je to ERASMUS!

 

Autor: Eva Gartnerová

-

Kateřina Opatrná, regionální redaktor, ICM Prostějov

Přidej komentář jako první k "Tallinn – střed mých cest"

Zanechte komentář