TEENAGER V AKCI

DSC01806

„Já a moje vlast“, tak se jmenoval projekt Informačního centra pro mládež Lomnice nad Popelkou, který se uskutečnil ve dnech 19. – 20. února 2019.

Cílem projektu bylo seznámit teenagery z učňovského střediska s historii naši vlasti a našeho města. A hlavně jsme jim chtěli přiblížit práci dobrovolníka ICM a dobrovolnictví všeobecně.

Z projektu jsme měli strach, neboť je těžké získat si pro toto téma dnešní mládež (i když mezi ně patřím i já).

Ale byly to dva úžásně zajímavé dny, plné seznamování, komunikace a hlavně soutěží.

První den jsme zahájili v lomnickém kině, kde šla jedna seznamovačka za druhou.
A rázem opadly obavy naše i účastníků. A to se ani učňové mezi sebou neznali.

Na českou historii jsme vyzráli promítáním legračních Starých pověstí českých a jedením popkornu (šup a každý najednou sledoval dění), a pak v soutěžích, aby znali správné řazení naší české historie.

Následovala noční dobrobružná stezka městem zakončená na zvonici místního hřbitova. A další náš cíl splněn! Cestou poznávali historii Lomnice nad Popelkou.

Noční zázemí jsme měli v prostorách SVČ Sluníčko. Po příchodu jsme dostali

hrací drahokamy (které představovaly vzácné kameny nacházející se v ČR a zároveň to byla body za soutěže) a začali jsme ve 3 týmech kupovat české značky, na kterých byly napsány body pro konečné sečtení. Tato velká desková hra „Já a moje vlast“ je našim výtvorem! Druhý den jsme se ráno sešli a zase jsme začali hrát o drahokamy nejrůznější deskové hry s námětem Česko a Český ráj. A co bylo zajímavé? Navštívili jsme jičínskou charitu, informační centrum mládeže a na radnici jsme se setkali s místostarostou města. Poslední soutěží bylo malování komixů z těchto navštívených organizací a vlastní popis jejich činností.

A co nakonec? Prostě jsme si to všichni užili – pořadatelé – dobrovolníci ICM Lomnice nad Popelkou i studenti oboru kuchař – číšník naší střední školy.

Dnes již máme z účastníků svoji fc skupinu dobrovolníků a účastníci jsou ochotni začít také pracovat pro naše město jako dobrovolníci.

 

František Macek
dobrovolník ICM, 16 let

Lomnice nad Popelkou