Tipy na výlet v měsíci červnu

Foto 3

elikož je v červnu konec školy, rozhodla jsem se Vám dát pár tipů na výlety, kam vyrazit s rodinou nebo s přáteli.

 

Lodní doprava:

 Vranovská přehrada

 Vodní nádrž Vranov byla vybudována na řece Dyji v blízkosti městečka Vranov nad Dyjí v letech 1930–1933 za účelem výroby elektrické energie, regulace přívalových vod, vodárenského využití i rekreace. Na její stavbě se podílelo asi 3000 lidí. Této rozsáhlé stavbě musela ustoupit pouze původní obec Bítov. Hráz přehrady je vysoká 60 m a v koruně je dlouhá 292 m. Vranovská přehrada bývá často nazývána „Moravský Jadran“. Rozprostírá se od Vranova nad Dyjí na východě až po obec Podhradí nad Dyjí na západě a dosahuje délky 30 km. Díky teplotě a dobré kvalitě vody je zde možné koupání již od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody jsou vhodné i pro méně zkušené plavce. Společnost LODNÍ DOPRAVA VRANOV, s.r.o., která po dlouhé 14 leté odmlce obnovila v roce 2006 lodní dopravu na Vranovské přehradě, provozuje lodě Valentýna, Viktorie a Poseidon. Pro rok 2016 se společnost rozhodla pořídit třetí osobní motorovou loď – POSEIDON.

 

Foto 1

 

Foto 2

 

Dalešická přehrada

 

Vodní dílo Dalešice je přečerpávací vodní nádrž, která leží na řece Jihlavě jihovýchodně od Třebíče. Byla postavena v letech 1970 až 1978 a její součástí je dolní nádrž Mohelno. Vzdutí hladiny je dlouhé 22 km a sahá až k obci Vladislav. Přehrada patří k největším na Moravě. Při stavbě nádrže došlo ke zničení několika mlýnů. Nedaleko po proudu řeky Jihlavy byl i Jirkasův mlýn s pilou, ještě dále u Třebenic stával mlýn Třebenický. Pod Koněšínem stával mlýn Koněšínský případně též Mollův.

 

 

 

Foto 4

 

 

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada nebo Vodní nádrž Brno, dříve též Kníničská přehrada, je vodní dílo na Svratce. Vznikla vystavěním hráze na 56. říčním kilometru Svratky a zatopením údolí a obce KníničkyPřehrada dříve sloužila jako zásobárna vody pro Brno (nyní využívá vodu z Vírské přehrady a vodu z vrtů v Březové), k rekreaci a také jako zdroj elektrické energie. Většina plochy přehrady je součástí přírodního parku Podkomorské lesy.

 

Foto 5

 

 

Foto 6

 

 

 

 

Karolína Ondrová, ICM Ivančice