Tmelník přináší Evropu na Mělník

Mělník

Druh zářijový týden se na Mělníku nesl ve znamení mladých. Občanské sdružení Tmelník pro ně v rámci projektu s názvem Evropa na Mělníku připravilo řadu akcí, díky kterým dostali příležitost podívat se na své město trochu jiným pohledem.

Projekt Evropa na Mělníku je první mezinárodní akcí Tmelníku, který se snaží poskytnout mladým lidem nové možnosti a příležitosti. Pořádá proto netradiční a lákavé aktivity, které zaujmou co nejširší okruh lidí. Ve středu se tak během Křídování všichni zájemci společně vydali městem s křídou v ruce, aby zaznamenali své kroky ulicemi a vyzdobili je nejrůznějšími slogany a kresbami.

Občanské sdružení Tmelník vzniklo na jaře tohoto roku z iniciativy několika mladých lidí, kteří se rozhodli dokázat, že i menší město může svým obyvatelům poskytnout dostatek společenského a kulturního dění. Založili proto občanské sdružení určené především mládeži a studentům ve věku 15 až 30 let, pro které pořádají nejrůznější kulturní, společenské a osvětové akce. Jak říká jeden ze zakladatelů Tmelníku Vladimír Škuta: „Našim cílem je vytvořit vhodné podmínky pro smysluplné trávení volného času a prostřednictvím našich aktivit zábavnou formou podpořit i osobnostní rozvoj dětí a mládeže, které se jich účastní“.

Tmelník se ale nevěnuje pouze dění na Mělnicku či v České republice, rozhodl se zapojit také do mezinárodních projektů, jakými je například Mládež v akci nebo Evropská dobrovolná služba. Stal se také regionálním partnerem Eurodesku a snaží se zpřístupnit mladým lidem nové možnosti a příležitosti v oblasti vzdělávání, zaměstnání, volnočasových aktivit, osobnostního rozvoje a mnoha dalších.

A právě ve čtvrtek Mělník přivítal první zahraniční účastníky mezinárodní výměny. Do projektu Evropa na Mělníku se zapojili mladí lidé z Rumunska, Polska, Slovenska, Německa a Lotyšska. V rámci pátečního Video workshopu se s kamerou v ruce vydali do ulic, aby zjistili, co místním lidem schází a co je naopak baví, co by chtěli změnit a jak vnímají život ve městě.

Diskuze "World Café"

V podvečer projekt vyvrcholil veřejnou diskuzí ve stylu World Café v příjemném prostředí letní kavárny v Parku Vrázovka. Všichni ti, kterým není život na Mělníku lhostejný, zde dostali příležitost vyjádřit se k problémům, které je nejvíc trápí. Kromě mladých lidí přišli také zástupci neziskových organizací a zvláštním hostem byl i starosta Mělníka MVDr. Ctirad Mikeš. U pěti stolů se řešilo pět různých témat a každý se tak mohl zapojit do diskuze, která ho nejvíce zajímala. A o čem se hovořilo? Probírala se mimo jiné otázka organizací pro mládež, dobrovolnictví, možností v Evropě a především toho, co chybí mladým na Mělníku. Se starostou bylo možné probrat plánovanou transformaci kulturních institucí. Celý večer byl pro mnohé jedinečnou příležitostí sdělit svůj názor ostatním a vyměnit si vzájemně zkušenosti. Dospělo se i ke konkrétním výsledkům, kdy se například zástupci neziskových organizací dohodli s vedením města na vytvoření společné databáze, která by usnadnila účast v různých projektech. Vznikne také kalendář kulturních akcí na Mělnicku, který by měl napomoci jak rozvoji turismu, tak i lepšímu kulturnímu vyžití místních obyvatel.

A co nejvíce trápí mělnickou mládež? Především nedostatek příležitostí a prostoru pro společné setkávání. Všichni se shodli na tom, že by se měl obnovit provoz kulturního domu, kde dříve probíhaly různé koncerty a další akce, díky kterým byl skutečným centrem zábavy pro mladé. Sedmnáctiletý Tomáš navrhoval také rozšíření skate parku tak, aby vyhovoval i „bikerům“ a šestnáctiletá Natálie by byla ráda, kdyby se objevilo více aktivit i pro dívky.

Po úspěchu projektu Evropa na Mělníku již Tmelník připravuje další akce, které se budou dále snažit přispět ke zlepšení života na Mělníku. Těch se můžete zúčastnit i vy, stačí pouze navštívit webové stránky www.tmelnik.cz a zapojit se!

_

Petra Šteflová, regionální koordinátorka – redaktorka, kraj Středočeský

Přidej komentář jako první k "Tmelník přináší Evropu na Mělník"

Zanechte komentář