Třetí měsíc v Norsku, tak už jenom ty zkoušky

ORLOVÁ (2)

Už jsem tu víc než tři měsíce, to prý bývá dle všech školení, co jsem absolvoval, obdobím krize a pocitů stýskání po domově. Zatím toto přímo nepociťuji, období školy a relativní pohody v ní končí a přichází zkoušky. A zkoušky jsou přece jen trochu jiné, už jenom, že to nemůžu psát česky, ale norsky nebo anglicky, je těžké dilema. ORLOVÁ (1)Není to navíc žádná písemka s možnostmi A, B, C, D, to znamená možnost tipu s příslibem, že štěstí sedne občas i na vola, ale čtyřhodinové psaní eseje na danou otázku, štěstí je, že to mohu psát na počítači a nemusím rukou, i když jsem je musel papírově přesvědčit, že mám handicap. A další těžká otázka dnešních dní je, kde si půjčit česko-anglický slovník? Zatím jsem objevil v knihovně jen jeden z roku 1946, tak nevím, jestli je to pomoc.

Zažil jsem taky spoustu dobrodružství, od snahy vybruslit na ledu na chodníku, který se tu teď nachází skoro všude, přes návštěvu střední odborné školy v Trondheimu, kde mají televizní studio vybavené jako naše místní kabelové televize. Navštívili jsme taky školu, kam chodí místní menšina původních obyvatel Laponci či Sámové, a to včetně jejich muzea. Obdivovali jsme ve škole jednoho žáka, který v rodině mluví norsky, švédsky, a laponsky. Dokonce jsem měl menší rozhovor pro laponské žáky, tak třeba se to někde objeví. A co by to bylo za pobyt v Norsku bez výletu na chatu do lesa, to byl taky zajímavý okamžik, jít lesem tři kilometry v absolutní tmě s čelovkou, když prší a je kolem nuly, brodit se bažinou či klouzat po úzkých lávkách. A nejlepší bylo, když se druhý den hrála hra, kterou vymyslel Čech. Ta byla tak promyšlená, že jsem ji naprosto nepochopil. Zlaté sázky a dostihy! Byl jsem na koncertu norského tensingu, kde kdo zná tensing, ví, že Norsko jako země vzniku této ymkařské aktivity pro mládež patří k nejlepším, a opět nám to dokázali. Po dvou měsících se mi zjevil můj buddy, tedy místní kamarád do deště, či spíše momentálně sněhu. Myslím, že je to vcelku mně podobný blázen, takže si asi budeme rozumět. Když jsem si donesl na párty s ním a jeho kamarády tři piva, tak se mě ptal, jestli mi to jako Čechovi bude stačit, něco o nás přece jen vědí.ORLOVÁ (2)

No a jinak Norsko žije podobně jako svět okolo, obchody plné vánočních sladkostí a adventních kalendářů a taky jsou tu všichni překvapeni, že volby v USA vyhrál Trump. Uvidíme, co přinesou Vánoce, snad mír a pohodu. A taky doufám, že k vám ten článek dorazí, prý nějak zlobí strejda Google.

 

Hade!

 

  1. 11. 2016

Miroslav Sedláček, ICM YMCA Orlová