Tři otázky o financích

Celý tento měsíc jsme vás informovali o financích. Abyste se ale mohli podívat, jak tuto otázku vidí sami studenti, položili jsme za vás tři otázky studentkám Míše a Báře.

Jak se Vám jako studentovi jeví problém financí? Necháváte je pouze na rodičích nebo si musíte přivydělávat na brigádě? Myslíte si, že je v současné době hodně náročné mít doma studenta na vysoké škole?

Míša: Na rodičích to určitě nenechávám, většinou to platíme tak nějak půl na půl – rodiče mi platí ubytování a cesty směr Praha a zbytek si platím sama z brigády. Myslím si, že v dnešní době je náročné mít doma vysokoškoláka, protože náklady na studium neustále stoupají.

Bára: Bydlím jenom s mamkou, proto je pro mě samozřejmostí si přivydělávat při vysoké škole. Částečně mi přispívá na studium i táta s dědou. Mít v dnešní době doma studenta na vysoké škole určitě je náročné !!

Pokud mluvíme o financích a studiu, nemohu se nezeptat na to, co si myslíte o zpoplatnění vysokoškolského studia? Zajímala jste se o to, jak to bude fungovat? Myslíte si, že to přinese kvalitnější podmínky pro studium?

Míša: Trochu jsem se o to zajímala, ale nemám vyhraněný názor. Pokud by to bylo pořádně promyšlené a mělo to hlavu a patu, tak proč ne. Na jednu stranu si myslím, že pokud to zlepší podmínky studia a zarazí to „věčné studenty“, tak jsem pro. Ale na druhou stranu by neměli studenti platit za to, že stát nemá peníze a hází to na nás. Navíc spoustě lidem by to zhoršilo podmínky studia a myslím, že mnoho studentů by v tomto případě ani nemohlo studovat (netýká se toho odloženého školného). A kvalitnější studium? Záleží, kam by ty peníze „tekly“ …

Bára: Popravdě nijak zvlášť jsem se o tohle téma nezajímala. Až to bude opět aktuální potom se zajímat budu.

Do třetice o financích. Jste spokojena s tím, jak jsou studenti v České republice finančně zvýhodňováni? Stipendia, financování zahraničních pobytů, slevy … Myslíte si, že by si stát měl studenty „hýčkat“ více?

Míša: Přehled o stipendiích v ČR mám a studentské slevy hojně využívám. Ohledně zahraničních pobytů se moc nevyznám. Myslím, že můžeme být rádi, že nám něco vůbec dají, ale kdyby to bylo víc, zlobit se nebudu.

Bára: Využívám stipendium ubytovací a tento akademický rok dokonce sociální stipendium. Určitě to některým studentům dost pomůže. Se zahraničními pobyty nemám zkušenosti, proto nemohu ohodnotit jak to přesně chodí s financemi. Dále slevy díky ISIC kartě nejsou nějak zvlášť vysoké, ale někteří kamarádi je občas využijí. Stát by si určitě mohl více hýčkat studenty, ale mi s tím moc neuděláme.

A jaký máte názor na tyto otázky vy? Porovnejte své názory s našimi studentkami!

_

Jana Chrtková, Regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Plzeňský

Přidej komentář jako první k "Tři otázky o financích"

Zanechte komentář