Ukázala maturitní generálka díry ve znalostech maturantů?

Ještě ani hlavní účastníci, tedy žáci, maturitní generálky nedostali kompletní výsledky do rukou od svých ředitelů středních škol a už vědí, že jedna třetina z nich novou maturitu neudělala.

Video: Výsledky maturitní generálky – 1.11. 2010, zdroj MŠMT (YouTube)
Hodnocení maturitní generálky představil ministr školství Josef Dobeš na tiskové konferenci v pondělí 1. listopadu 2010.  „Výsledky potvrdily naše očekávání. Procento neúspěšných se může zdát vysoké. Je ale třeba brát v potaz, že u ostré maturity nebude chybět žákům dosud neprobrané učivo závěrečného ročníku, žáci budou mít za sebou intenzivní předmaturitní přípravu a budou více motivováni u zkoušek uspět. Osobní zkušenost s testy se navíc díky generálce bez pochyby pozitivně promítne do zodpovědné volby předmětové skladby pro ostrou maturitu,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Jak naznačují některé ukazatele z minulých let, tak největší problémy s překonáním maturitní zkoušky budou z matematiky. Ze 44 procent maturantů, kteří si vybrali jako maturitní předmět matematiku, jich tuto zkoušku nezvládla téměř polovina. Skoro 48 procent žáků nedosáhlo požadovaných minimálních 33 procent úspěšnosti z testu. Tato hodnota by podle původní klasifikace stačila na hodnocení „dostatečný“ – tedy za čtyři.

Všichni maturanti absolvovali test z českého jazyka, zde byl zaznamenán neúspěch u 22 procent žáků.

„Nemůžu říci, že jsem všechno kompletně vyplnila správně, něco mi dělalo potíže, ale mám pocit, že maturitou projdu. Už ale jistojistě vím, že si do toho patnáctého rozmyslím, jestli chci vyšší obtížnost z matematiky,“ uvedla na dotaz REMIXu žákyně obchodní akademie Markéta. Podle ní totiž absolvování vyšší úrovně zkoušky dostatečně žáky nemotivuje, a to proto, že dveře vysokých škol budou i nadále otevřené pouze po absolvování přijímacího řízení místo přihlédnutí k obtížnosti vykonané nové maturitní zkoušky. „Je tak trochu nedořešené to, jestli budou vysoké školy studenty přijímat bez přijímaček na základě úspěšnosti z maturit s vyšší úrovní. Tu si totiž podle mě vyzkoušela řada studentů, ale k ostré maturitě si jí brát z evidentních důvodů nebudou,“ dodala.

„I na státní maturitu se lze připravit. Sice se bojím toho, že to nezvládnu a že prostě není možné srovnávat gymnázia třeba s námi gastronomy. Je fakt, že mnoho z nás se nějak zvlášť na generálku nepřipravovalo. Hlavním cílem bylo si to zkusit a vědět co v tom je, ale třeba já jsem tomu moc nedala,“ uvedla Hanka z hotelové školy v Praze. Asi lze považovat fakt, že se na generálku žáci nepřipravovali svědomitě nebo dokonce stejně jako by se připravovali na ostrou maturitu. To samozřejmě svým způsobem výsledek maturitní generálky ovlivňuje.

„Maturitní generálka splnila své cíle i účel prakticky na 100%. Co se týče výsledků, poskytuje orientační, avšak velmi důležitou informaci, kterou potřebují žáci při volbě svého maturitního předmětového portfolia. Prvním listopadem totiž začíná běžet 15-denní lhůta pro podávání přihlášek žáků k maturitní zkoušce v roce 2011. Modelové výsledky neúspěšnosti u testů maturitní generálky rozhodně není třeba vnímat jako hrozbu, ale jako výzvu a případně signál, který směrem orientovat svoji přípravu na „ostrou“ maturitní zkoušku,.“ řekl ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Pavel Zelený.

Všichni, kteří mají v příštím roce skládat „zkoušku z dospělosti“, se musí přihlásit k absolvování ostré maturitní zkoušce do 15. listopadu 2010! Osobní výsledky z generálky dostanou žáci ve středu 3. listopadu, na rozhodování o obtížnosti nebo skladbě předmětů mají všichni pouze 12 dní.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Zdroj: MŠMT, vlastní zpráva

Přidej komentář jako první k "Ukázala maturitní generálka díry ve znalostech maturantů?"

Zanechte komentář