MLADÝ TALENTOVANÝ UMĚLEC TOMÁŠ VALÍK

Tomáš Valík

Rozhovor s mladým výtvarníkem Tomášem Valíkem

Dobrý den, pane Tomáši. Prosím, prozraďte čtenářům, kdy jste začal tvořit a co bylo Vašim prvním „spouštěčem“?

Mé počátky malby sahají k jaru před dvěma lety. Přesně si nevybavuju, co bylo podnětem, ale netrápí mě to, protože to na škodu rozhodně nebylo. Pravděpodobně hledání nového směru, kde bych se mohl zlepšovat. Do té doby jsem se totiž věnoval jen sportu, moc jsem nečetl, a tak na mě doma vždy čekal počítač, od kterého jsem se díky malování oprostil. Mou jedinou školou byli a jsou vlastně doposud jen procvičování a internet. Díky sociálním sítím jsem navíc poznal spoustu lidí sdílejících stejnou vášeň jako já, kteří mě taktéž posunuli vpřed ať už inspirací, kterou mi dodali, anebo jejich chybami, z kterých jsem se poučil.be

 

Co Vám malba dává?

Malba je pro mě jako každý koníček, kterému se věnuji. Dává mi pocit, že jsem přes den něco udělal a na rozdíl od sportu, při kterém jsou výkony i výsledky nakonec pouhými zážitky, ještě něco, na co se můžu zpětně podívat. Hlavní, co s sebou ale nese je cesta, na kterou mě poslala. Snaha o zlepšení, vymýšlení nových postupů, sbírání uměleckých potřeb a fakt, že je pořád nad čím přemýšlet, abych se posunul dopředu. Taky spoustu výzev, které se podaří splnit či ne. A stojí to za to.

kra

Jaký motiv nejraději malujete? A jakou technikou?

Největší zálibu nacházím v krajinách. V přírodě trávím díky ostatním koníčkům spoustu času a mám k ní tak dost blízko. Nabízí nekonečnou inspiraci. Střídáním ročních období, dne a noci, počasí nebo i vlastní fantazií. Její zpracování pak záleží jen na mně. Mám právo si dělat, co chci. Tu odebrat strom, tam zase přidat lehký mrak nebo zkombinovat dvě úplně jiné scény, a to vše pro vznik zajímavé kompozice.

Od počátků tvořím s pastely, u kterých mě nadchl přímý kontakt umělce a jeho nástroje. Mezi člověkem a samotným médiem není žádný prostředník. Ani štětec ani násada, tudíž máte nad tahy docela velkou kontrolu. Textura a viditelnost tahů je pak to, co na pastelech zbožňuju, protože je výsledek zcela jiný, než při olejomalbě. Jako podklad mi pak slouží umělecký smirkový papír, který umožňuje aplikování spousty vrstev a taky archivnost výtvorů.

Kde nejčastěji tvoříte? Máte nějaké své oblíbené místo?

Zatím maluju převážně doma, ale sem tam si zajdu i ven. S kreslením je to zase naopak. Co se týče lokalit, na každého čeká spousta inspirace už za brankou a u mě to není jinak. Tyto výjevy ale zatím zůstávají u mě ve skicáku. Ze vzdálenějších jsou to určitě Jeseníky, jejich odkryté vrcholy a hřebeny zejména.

2 (1)

Kdybych si chtěla některý z Vašich obrazů koupit nebo si nechat zhotovit obraz na míru,

je to možné?

Co se prodeje mých obrazů týče, žádný oficiální systém zatím nemám. Ty reprezentativní vyvěšuju spolu s komentářem na svou FB stránku, která nese název

Tomíno Valík – The Pastel Journey či na svůj Instagram kde jsem jako tomino_valik.

Kdyby se vyskytl zájem o jakýkoli z obrazů zde se vyskytující, stačí mě kontaktovat na těchto sociálních sítích nebo emailu valik.tom87@gmail.com. Zakázky s určitými prosbami na obraz “na míru” taky dostávám, a pokud to je v mých silách, snažím se vyhovět. Ovšem je to něco jiného prodat obraz, který jsem si vypracoval sám nebo ten, který mi někdo navrhl, abych udělal. Jsem rád, že udělám zákazníkům radost a možná obraz, který se jim domů bude hodit, avšak prodat svůj vlastní design má váhu mnohem větší.

Máte v plánu vystudovat uměleckou VŠ? Jaké jsou Vaše vize do budoucna?

S blížící se maturitou přichází i otázka, jestli se rozhodnu umělecky rozvíjet i akademicky. Situace se může změnit, ale v tuto chvíli nemám v plánu jít na výtvarnou školu. Určitě by rozvinula dovednosti, které zanedbávám, dosud jsem ale zatím vždy tvořil sám pod sebou a kdy se mi chtělo a nehodlám to v nejbližší době měnit.


Děkuji Vám za Váš čas a přeji Vám, ať ve své úžasné práci pokračujete a dělá Vám radost! Spoustu podnětů, nekončící umělecké nadšení a úspěšně zvládnutou maturitní zkoušku Vám

ze srdce přeje Informační centrum pro mládež Ostrava.

Tomáš Valík

FCB: Tomíno Valík – The Pastel Journey

Instagram: tomino_valik

valik.tom87@gmail.com

ICM Ostrava

www.icm.cz/ostrava

FCB: Informační centrum pro mládež Ostrava