V Jihlavě na vysoké škole

Jaké to je studovat vysokou školu v krajském městě Jihlava v Kraji Vysočina, se dozvíte právě v tomto rozhovoru s Mirkou z Pelhřimova. Mirce je 24 let a už má za sebou 3 roky studia na Vysoké škole Polytechnické v Jihlavě. Jaký obor studuje, jaké vidí ve studiu výhody či nevýhody, jak to je s praxí během školy a další zajímavosti se dozvíte v našem rozhovoru.

Co přesně studujete?

Studuji Vysokou školu Polytechnickou v Jihlavě. Jde o relativně mladou veřejnou školu, která byla zřízena v roce 2004. Škola od svého počátku nabízí obor cestovní ruch, veřejné finance a postupně se rozšířila o obory aplikovaná informatika, počítačové systémy, porodní asistentka a všeobecná sestra.

Já studuji obor cestovní ruch již třetím rokem. Délka mého studia je 3,5 roku z toho je jeden semestr praxe. Nyní už je délka studia všech oborů na vysoké škole zkrácena na 3 roky. Studium oboru cestovního ruchu je v Jihlavě zakončeno státní bakalářskou zkouškou a obhajobou bakalářské práce.

Škola během studia nabízí širokou nabídku volitelných předmětů, které umožňují specializaci na jednotlivé oblasti cestovního ruchu např. cestovní kanceláře, hotely a tak dále. Katedra cestovního ruchu na naší škole spolupracuje s obdobnými katedrami v České republice i v zahraničí a podílí se na zajišťování domácí a zahraniční praxe studentů. Rovněž zajišťuje zkoušky průvodců cestovního ruchu pro veřejnost.

Jaké je to studovat vysokou školu v Jihlavě?

Je to stejně náročné jako asi na každé jiné škole, i když  je Jihlava spíše tou zatracovanou školou. Průběh semestru je zpestřen o nějaké sportovní aktivity nebo sportovní kurzy a cestování. Závěrečná smršť zkoušek ve zkouškovém období je náročná, ale s vidinou nadcházejících prázdnin a nějakým tím procentem úspěchu se to dá zvládnout.

Co vás na tom nejvíc baví?

Nejvíce mě na této škole baví a bavily vlastně všechny praxe, které jsem za studium absolvovala. První dva roky to byly praxe formou zájezdu. Škola nabízí velký výběr zájezdů v tuzemsku i v zahraničí. Já osobně jsem navštívila Francii a Německo a byla jsem nadšená. Byl to příjemný povinný „oddych“, který jsme si se spolužáky vždy užili, ale také jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli jaké to je být průvodcem, nebo delegátem, takže jsme nasbírali i nějaké ty praktické zkušenosti. Poslední rok studia je celosemestrální praxe, kterou jsem absolvovala v občanském sdružení Hodina H v Pelhřimově, kde se mi také moc líbilo. A také mě hodně baví sporty a sportovní kurzy, které škola při studiu nabízí. Je škoda nevyužít tolik možností.

Jaké to má výhody?

Tak velká výhoda je určitě možnost navštívit mnoho krásných míst jak tady v Čechách, tak v cizině. Možnost udělat si průvodcovské zkoušky, nebo státnice z cizích jazyků. A samozřejmě se dovídat stále nové a zajímavé věci o cestovním ruchu a to všechno v kruhu fajn lidí.

Můžete nám více přiblížit Vaše praxe?

Tak jak už jsem říkala, praxí je za studium hned několik. Já jsem již u konce studia a praxí jsem absolvovala hned pět. Student si praxi mohl vybírat sám s tím, že to samozřejmě škola musela schválit a pokud někdo nechtěl praxe vybírat sám, byla mu školou přidělena. Na konci 2. semestru je týdenní praxe formou zájezdu, který si student vybírá sám, dostane úkol, který během praxe plní (např. vyhledat si zajímavosti o daném městě a tam se stát průvodcem pro celou skupinu zájezdu). O prázdninách po 2. semestru je třítýdenní praxe, která mohla být zaměřena nejen v oboru cestovního ruchu, ale také i v ekonomickém oboru. Já jsem tuto praxi vykonávala v advokátní kanceláři jako administrativní pracovník. Na konci 4. semestru je opět týdenní praxe formou zájezdu a o prázdninách po 4. semestru je opět třítýdenní praxe, ale tentokrát už je povinností jí vykonat v oboru tzn. Cestovní kancelář, průvodce, v hotelu atd. Já jsem tuto praxi strávila v jedné z cestovních kanceláří v Pelhřimově a byla to celkem nuda. A poslední praxe je celý 6. semestr, souvislá odborná praxe opět v oboru.

Tu poslední a nejdelší praxi jsem strávila v občanském sdružení Hodina H v Pelhřimově na pozici pracovníka Informačního centra pro mládež Pelhřimov. Měla jsem možnost za tu dobu poznat mnoho fajn lidí, seznámit se s jejich činností a byla jsem nadšená. Práce, kterou dělají je obdivuhodná, a když člověk vidí, s jakým nadšením do všeho jdou, tak je radost být alespoň na chvíli jednou z nich.

Doporučení pro ostatní studovat VŠ v Jihlavě?

Tak určitě ano, pokud si někdo nepotrpí na monstrózních školách se zvučnými jmény. VŠ Polytechnická je poměrně malá škola s takovou spíše rodinnou atmosférou, ale mně to vyhovuje. Hodně lidí jí odsuzuje za to, že je to mladá škola a nemá ještě „to“ jméno, ale to já nějak neřeším. Ještě kdyby tam otevřeli magisterské studium, byla bych nad míru spokojená, tak snad se jim to do budoucna podaří.

Děkujeme moc za vyčerpávající rozhovor a hodně úspěchů při poslední etapě studia!

Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Vysočina

 

Přidej komentář jako první k "V Jihlavě na vysoké škole"

Zanechte komentář