V jižních Čechách se nejlépe žije v Písku

Již potřetí byly před několika dny vyhlášeny výsledky unikátní socioekonomické studie MasterCard „Česká centra rozvoje“. A jihočeši dopadli výborně. Hned tři města Jihočeského kraje se umístila v kategorii Kvality života v první desítce!

A dalo by se snad i říci, že pokud bychom si tuto kategorii pracovně rozdělili na města krajského a okresního typu, že jihočeský Písek dokonce v kategorii okresních měst zvítězil, byť celkově jej studie zařadila na místo čtvrté. První tři místa totiž obsadila města krajská – konkrétně v pořadí Hradec Králové, Praha a Pardubice. Jihočeské krajské město České Budějovice celkově skončilo hned za píseckými na místě pátém, v pomyslné kategorii měst krajského typu je však hodnoceno na místě čtvrtém. A konečně třetí jihočeské město v první desítce? Tím je husitský Tábor celkově na místě desátém, v pomyslné kategorii měst okresního typu se však mezi vítězné písecké a táborské vklínila jen Mladá Boleslav a Havlíčkův Brod.

Tábor je hodnocen jako významné subregionální socioekonomické centrum. Město vykazuje velmi dobré výsledky v indexu sledujícím cenu nájemného bytu 3+1 v nabídce 80 až 100 m2, která činí 5.900,- Kč a je druhá nejnižší mezi sledovanými městy. Pozitivně je hodnocena naděje na dožití mužů a žen narozených v letech 2004–2008. V okrese Tábor byla vysledována u žen osmá nejlepší hodnota (80,3 roku) a u mužů devátá nejlepší hodnota (74 let). Naopak jeho slabou stránkou je dopravní napojeni města na dálniční síť České republiky, a to i díky nedostavěné dálnici D3. Kdo ale třeba Táborem projíždí dále na jih, tak ví, že přitom občas ztrácí nervy i právě proto, že se na stavbě dálnice pracuje a není daleko doba, kdy se tato současná slabina stane velmi silnou stránkou nejen Tábora, ale celého Jihočeského kraje. A není zřejmě daleko doba, kdy i stavba železničního koridoru z Prahy do Tábora bude dokončena …

Kromě „Kvality života“ studie hodnotí města i v kategorii „Ekonomická kondice měst“. Zde jsou nejlépe hodnocena města Ústeckého kraje – Teplice a Chomutov, následovány Chebem, Prostějovem, Pardubicemi a Českým Těšínem.

Studie ve třetí, speciální kategorii „MasterCard Award of Excellence“ hodnotí i města s nejlepšími rozvojovými projekty. Ocenění získal moravskoslezský Český Těšín a ústecký Most.

Těšínští za projekty Revitalpark 2010, Posilování komunikační dostupnosti Cieszyna a Českého Těšína a Integrovaný plán rozvoje města Český Těšín – „Revitalizace významně postižené městské části Svibice“. Mostečtí za projekty Business games – podnikatelské kompetence do škol, Cobra-man a Integrovaný plán rozvoje města Mostu – deprivované mostecké zóny a občanského soužití.

Studii tradičně zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Projekt přináší detailní pohled na postavení 50 největších českých měst. Posuzuje kvalitu života a ekonomickou kondici českých měst. Představuje uceleně zpracovaný materiál, jehož cílem je vytvoření nezávislého a cenného informačního zdroje. Komplexní výsledky studie jsou publikovány na webových stránkách www.centrarozvoje.cz.

Zdroj Město Tábor, www.tabor.cz, studie MasterCard Česká centra rozvoje 2010.

Václav Pavlík, Regionální koordinátor / redaktor, Kraj Jihočeský

Přidej komentář jako první k "V jižních Čechách se nejlépe žije v Písku"

Zanechte komentář