V Pardubickém kraji je příjemně i v zimě (co a kde se dá podnikat)

Východní ČechyPardubický kraj není zrovna destinací, která by byla cílem zimních turistů. Proto by návštěvník mohl být překvapen: v kraji, jehož dominantou je z roviny trčící kupka Kunětické hory, si člověk může i báječně zalyžovat. Aktivní zábavu pro volný čas zde najdou všichni, kteří o ni mají zájem.

Co se týká možností pro zimní sportování, je z čeho vybírat. Sjezdaři najdou výborné terény v Orlických horách a v jejich podhůří, v oblasti Králického Sněžníku nebo na Hlinecku. Sjezdovka v Hlinsku bývá otevřena a osvětlena i večer k oblíbenému večernímu lyžování.

Tytéž lokality nabízejí i příhodný terén k běžeckému lyžování. Při dobrém sněhu se ovšem dá jít na běžky kamkoliv – třeba i na pardubické závodiště, kde bývá upravena a hojně navštěvována běžecká trať. Výborné lyžování skýtají i povlovné kopečky vrchoviny. Počínaje Čachnovem začíná běžecký ráj pro nenáročné: Borová, Svratka, Pustá Rybná, Lucký vrch, Devět skal, Milovy, Poličsko.

Bruslit je možno na zimních stadionech v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, v Ústí nad Orlicí a dále v Poličce, Moravské Třebové, v Chocni, Skutči, v Lanškrouně a v České Třebové. V těchto městech také působí hokejové oddíly, takže fanouškové nacházejí pravidelnou zábavu při sledování soutěžních zápasů.

Zamrzlé vodní plochy nabízejí při vhodném počasí i báječné přírodní bruslení.

Zima je ideální čas pro milovníky společenského tance: v plesové sezoně je každý víkend příležitost ke společenské zábavě na mnoha místech každého regionu.

Plná sezona platí i pro divadelní a koncertní sály či pro výstavní síně. Výjimkou je jen měsíc leden, kdy některé galerie ctí starou tradici a jsou uzavřeny nebo pořádají méně výstav.

Některé kulturní památky pořádají speciální zimní akce, například hrad Svojanov lze navštívit o víkendech až do 13. prosince. Adventní program nabízí rovněž soubor lidových staveb Vysočiny (Veselý kopec, hlinecký Betlém). Masopustní průvody z Hlinecka jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO, stojí zato udělat si někdy výlet a podívat se na ně.

Pro adventní dobu jsou typické lidové a řemeslné jarmarky, vystoupení pěveckých sborů, školní besídky a veřejné přehrávky žáků uměleckých škol.

Na všechny zimní akce (kulturní, společenské, vzdělávací, sportovní či turistické) bývá upozorňováno v regionálním tisku nebo na internetových serverech, které nabízejí kalendáře regionálních akcí.

Více na www.vychodni-cechy.info

 

Zuzana Plocková, externistka

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

 

Přidej komentář jako první k "V Pardubickém kraji je příjemně i v zimě (co a kde se dá podnikat)"

Zanechte komentář