V Plzni se již druhým rokem představí queer festival Mezipatra

Od úterý 22. listopadu se mohou plzeňští příznivci queer festivalu Mezipatra těšit na formu Ozvěn, která se uskuteční v Plzni již druhým rokem. Festival, jehož cílem je poskytnout majoritní společnosti impuls k poznání gay, lesbické, bisexuální a transgender kultury, v Plzni potrvá do 26. listopadu.

Filmy, čtení, divadlo, párty. To všechno můžete od Ozvěn čekat.  Na různých místech města se představí nejen výběr festivalových filmů, ale i čtení, divadelní představení a dobrá muzika. V současné době je festival považován za největší evropský festival tohoto druhu a za dosavadních devět let ho navštívilo již více než 63 000 návštěvníků, mezi kterými je, podle výsledků průzkumu z posledních ročníků, vyrovnaný podíl heterosexuálů a homosexuálů. Festival ve svém podtitulu užívá neobvykl slovo „queer“, které zahrnuje lesby, gaye, bisexuál(k)y, trangender lidi, nonkonformní heterosexuál(k)y a ty osoby, kterým jsou tradiční kategorie příliš těsné. Užíváním tohoto slova chtějí organizátoři festivalu upozornit především na to, že ve společnosti panuje heteronormativita, tedy přesvědčení, že heterosexualita je jediná normální a přirozená orientace a všechno ostatní představuje úchylku.

 

Program Ozvěny Mezipater Plzeň 2011:

22. listopadu 2011, kinosál Měšťanské besedy

Povolení milovat (17:00 hod.)

Dánsko/Anglie/Španělsko/Francie / původní znění / české titulky

Pásmo krátkých filmů s gay tématikou. Mezi nimi i film Noví nájemníci (New Tenants) – nejčernější komedie s kupou mrtvých těl, sprostých satirických dialogů a nejromantičtějším závěrem pro dva muže, kteří si pro první den v novém bytě vybírají všechnu absurdní smůlu světa. Dánský film režiséra Joachima Blacka získal v roce 2010 Oscara za nejlepší krátký film.

 

Sklizeň / Stadt, Land, Fluss (19:30 hod.)

Německo / 2011 / 84 min. / původní znění / české titulky

Marko je učeň a pracuje na statku nedaleko Berlína. Pokud obstojí v závěrečné zkoušce, stane se opravdovým zemědělcem. Sám ale neví, zda jím chce být. Soustředí se jen na svou práci, ostatní učňové jej považují za samotáře. Když se ale na statku objeví Jakub, odváží se Marko vystoupit ze své role outsidera. Oba muži se lépe poznají, na jeden den utečou do Berlína – a potom už nic není jako dřív…

Začíná milostný příběh. Jsou na něj Marko a Jakub opravdu připraveni?

 

23. listopadu 2011,  kinosál Měšťanské besedy

Single Man / A Single Man (17:00 a 19:30 hod.)

USA / 2009 / 101 min. / původní znění /české titulky

Melancholický film situovaný do poloviny šedesátých let s famózním Colinem Firthem v titulní roli. Představuje 52letého univerzitního profesora anglické literatury, který těžce prožívá smrt svého dlouholetého intimního přítele (Matthew Goode). Život pro něho ztratil smysl a nepomohou ani krasavci z řad studentů, kteří se mu nabízejí. Film nás provede jedním dnem jeho života. Bude jeho dnem posledním, nebo nalezne smysl dalšího žití?

 

24. listopadu 2011, kavárna Jabloň

Čítání lidu (20:00 hod.)

Divadlo MY vám tentokrát nabídne hlavně knížky o klucích, kteří jsou na kluky.

Těšit se můžete třeba na knížky Za soumraku (Michael Cunningham), Unisex (Pavel Cmíral), Život je boy (Pavel Buňata) a mnohé další. A chybět nebude dobrá muzika.

 

26. listopadu 2011, Divadlo Dialog

Po Fredrikovi / Mattias Brunn, Divadlo Letí (19:00 hod.)
Hraje: Ivan Lupták

Johan právě skončil střední školu a definitivně zjistil, že s holkama bude jen kamarádit. A v den, kdy potká Fredrika, začíná nejkrásnější a zároveň nejtragičtější kapitola jeho života. Strhující švédské gay monodrama o tom, jak chutná láska, strach ze smrti i sladká pomsta.

 

26. listopadu 2011, klub Míša

Závěrečná párty Ozvěn (21:00 hod.)

Projekce krátkých filmů z letošních Mezipater.

 

 

Více informací o festivalu se dozvíte na www.mezipatra.cz.

_

(Zdroj: Tiskové zprávy, www.mezipatra.cz)

_

Jana Chrtková, Regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Plzeňský

 

Přidej komentář jako první k "V Plzni se již druhým rokem představí queer festival Mezipatra"

Zanechte komentář